Wpłać darowiznę na Centrum Rozwoju Przekaż 1% Skautom Europy Youtube - obozy Youtube - Droga Cię wzywa
13 tysięcy obrazków patrona polskich harcerzy na Eurojamie

13 tysięcy obrazków patrona polskich harcerzy na Eurojamie

Marek Mucha HR, 2014-08-14

Od 12 lat polscy harcerze mają swojego harcerskiego patrona błogosławionego ks. Stefana Wincentego Frelichowskiego HR. Dzięki rozdaniu podczas Eurojamu we Francji 13 tysięcy obrazków, o naszym patronie dowiedziała się skautowa Europa oraz skauci ze Stanów Zjednoczonych i Kanady.

Idea "podzielania się ze światem naszym patronem" zrodziła się podczas konferencji w Senacie RP poświęconej bł. Stefanowi. (http://skauci-europy.pl/aktualnosci/konferencja-w-senacie-rp-bl-s-frelichowski). Ks. Sławomir Oder postulator procesu kanonizacyjnego naszego patrona, notabene postulator procesu kanonizacyjnego Jana Pawła II, powiadomił, że jednym z warunków kanonizacji jest kult osoby w kościele powszechnym.

Polscy Skauci Europy uznali, że warto naszego patrona ukazać innym skautom naszej Federacji Skautingu Europejskiego. Idealnym momentem był zbliżający się Eurojam we Francji.

Dzięki współpracy z Kurią Ordynariatu Polowego Wojska Polskiego, Stowarzyszeniem "Wspólnota Polska", rodziną błogosławionego oraz nas skautów przygotowano obrazek z bł. ks. Stefanem Frelichowskim. Na awers wybrano rzadko publikowane zdjęcie bł. Stefana w mundurze i kapeluszu skautowym. Na rewersie umieszczono modlitwę wstawienniczą zatwierdzoną przez bpa Józefa Guzdka - delegata Komisji Episkopatu Polski ds. Harcerzy oraz krótki życiorys. Dodano logo Eurojamu i krzyż FSE. Obrazek został wydrukowany  w pięciu wersjach językowych: francuskiej, włoskiej, angielskiej, niemieckiej i polskiej. Ilość 13 tysięcy gwarantowała, że każdy uczestnik Eurojamu otrzyma obrazek z błogosławionym.

Rozdanie nastąpiło pod koniec Eurojamu, kiedy obrazki z bł. Stefanem dotarły do wszystkich zastępów i wolontariuszy. Oficjalna gazeta Eurojam Journal z 10 sierpnia 2014 r. zamiesiła artykuł o naszym patronie. Mamy nadzieję, że dzięki naszemu zaangażowaniu patron polskich harcerzy stanie się patronem skautowych szczepów,  kręgów czy ognisk w innych krajach Europy i Ameryki.

Składamy podziękowanie wszystkim osobom, które dołożyły swoją cegiełkę przy realizacji tego dzieła.

Błogosławiony Stefanie  nasz patronie- módl się za nami.