Wpłać darowiznę na Centrum Rozwoju Przekaż 1% Skautom Europy Youtube - obozy Youtube - Droga Cię wzywa
Święty Krzyż 2015

Błogosławiony deszcz - Św. Krzyż 2015

Krzysztof Żochowski, 2015-10-03 Tagi: Skauci Europy, Święty Krzyż, 6 Tysięcy!, Vezelay

Kałków, Łagów, Modliborzyce. Trzy początki i trzy trasy, ale jeden cel: Sanktuarium Relikwii Drzewa Krzyża Świętego na Świętym Krzyżu. 313 wędrowników i szefów pielgrzymowało tam po raz 22 w dniach 24-27 września 2015 roku.

Deszcz, jesienny deszcz.

Wieczorem w czwartek 24 września do Łagowa, Modliborzyc i Kałkowa czyli na początek tras św Emeryka, św Wojciecha i św Jacka zjechali się wędrownicy i szefowie z całej Polski. Już od tego wieczora w rozbijaniu namiotów i szykowaniu kolacji towarzyszył im gość specjalny pielgrzymki: rzęsisty jesienny deszcz. Odcisnął on swoje piętno na całej wędrówce, nie zdołał jednak złamać ducha płonącego w duszy wędrowców.

Piątek 25 września wyglądał podobnie dla pielgrzymów z wszystkich trzech tras. Dzień rozpoczęli oni Eucharystią po której nastąpił obrzęd wręczenia krzyża. Oprócz tego drewnianego symbolu wędrówki każdy pielgrzym otrzymał również książeczkę zawierającą plan wydarzeń, informacje na temat stylu wędrowniczego i pielgrzymowania, namiary Godziny Drogi, teksty Mszy świętej po łacinie i po polsku oraz śpiewnik. Ponadto szefowie kręgów i hufcowi otrzymali pierwszą z 10 kart duchowych, stanowiących przygotowanie do Światowych Dni Młodzieży 2016. Tak wyposażeni wędrownicy i szefowie ruszyli w drogę z Łagowa do Starej Huty, z Modliborzyc do Nowego Skoszyna i z Kałkowa do Grzegorzowic. Na trasie oprócz deszczu, wędrówki, śpiewu, rozmów i deszczu, każdy krąg znajdował czas na Godzinę Drogi, konferencję-świadectwo HRa na temat ubóstwa, obiad oraz różaniec. Po dojściu na miejsce noclegu miały miejsce ogniska wieczorne w trakcie których, pielgrzymi ze szlaku św Wojciecha mogli usłyszeć świadectwo pochodzących z Puław i Garwolina Łukasza Golucha i Sławka Giski: szefów przygotowujących się do Wymarszu Wędrownika.

 

I'm singing in the rain.

W sobotę 26 września krótkie odcinki trasy ze Starej Huty, Nowego Skoszyna i Grzegorzowic do Nowej Słupi zrekompensował deszcz obfitszyw porównaniu do dnia poprzedniego.

Na miejscu o godzinie 12.00 odbyła się Msza święta odprawiana po łacinie, w której homilię będącą jednocześnie świadectwem wygłosił ks. Mariusz Zaniewicz: duszpasterz garwolińsko-pilawskiego Kręgu Szefów bł. Męczenników Podlaskich.

 

Po Mszy Świętej na łące przed wejściem na Święty Krzyż pielgrzymi szykowali w strugach deszczu obiad, oraz przygotowywali się do wejścia na górę. Tym punktom programu, tak jak całej pielgrzymce, towarzyszył, przebijający się przez szum uderzających o ziemię kropli wody, radosny śpiew wędrowców.

Kolejnym ważnym wydarzeniem wędrówki, a jakże, w deszczu oczywiście była konferencja biskupa ordynariusza kurii polowej Wojska Polskiego Józefa Guzdka. Dotyczyła ona tematów pielgrzymki: ubóstwa oraz związanego z nim błogosławieństwa z kazania na górze - Błogosławieni ubodzy w duchu, albowiem do nich należy królestwo niebieskie (Mt 5,3).

Po konferencji ks. biskupa nastąpiło wejście pielgrzymów na Święty Krzyż. W czasie wchodzenia na górę w strugach deszczu miało miejsce nabożeństwo Drogi Krzyżowej, przygotowane przez Krąg Szefów św. Józefa z Nazaretu z 1. Hufca Śląskiego. Na górze, po rozbiciu namiotów, miała miejsce adoracja Najświętszego Sakramentu w Bazylice Krzyża Świętego. Ostatnim punktem programu tamtego wieczora były obrzędy Wymarszu Wędrownika druhów Łukasza Golucha oraz Sławomira Giski.

 

? a po burzy słońce.

Okazją aby podziękować Bogu za piękną pogodę stała się niedziela 27 września. Bez deszczu i przy wychodzącym raz po raz zza chmur słońcu pielgrzymi spędzili ostatni dzień wędrówki. Składała się na niego: Msza święta, której przewodniczył i kazanie wygłosił o. Sebastian Masłowski SJ z Gliwic, ucałowanie relikwii Krzyża Świętego, konferencja-świadectwo oficera Wojska Polskiego kpt. Mirosława Dmuchowskiego dotycząca postawy ubóstwa, oraz biesiada. Temat tej ostatniej, prowadzonej przez mistrzów ekspresji Krąg Szefów bł. Męczenników Podlaskich z Garwolina, stanowiło zdanie "Krąg w świecie literatury". Pielgrzymi oglądający ją przewędrowali wraz z występującymi m. in. przez Iliadę, Wesele, Boską Komedię, Krzyżaków, Ferdydurke, i Władcę Pierścieni. Zwycięzcą tegorocznego konkursu został krąg szefów z Radomia, przedstawiający uwspółcześnioną Trylogię Henryka Sienkiewicza.

Ostatni punkt programu pielgrzymki stanowił apel kończący. W słonecznej już aurze miały miejsce podziękowania dla ustępującego namiestnika gałęzi zielonej Marcina Kuczaja HR, przyznanie żółtej chusty Seeonee Emilowi Zawadce HR oraz mianowanie na namiestnika gałęzi czerwonej Piotra Bogusza HR. Nowy namiestnik po mianowaniu oświadczył m. in., że podejmuje na czas swojej służby zobowiązanie abstynencji od napojów alkoholowych w intencji rozwoju gałęzi czerwonej.

22 pielgrzymka wędrowników na Święty Krzyż ma wiele powodów aby zostać nazwana niezapomnianą. Gdy osuszy się plecaki i płaszcze z penetrującego świadomość deszczu, w pamięci pozostanie jeszcze temat z kazania na górze, konferencje i homilie stanowiące świadectwo ubóstwa, scenki z biesiady czy mianowanie nowego namiestnika gałęzi czerwonej. Połączywszy to wszystko z jak zawsze braterską atmosferą wspólnego pielgrzymowania we wspomnieniach pielgrzymujących wędrowników i szefów powstanie i pozostanie niezatapialny obraz pięknego początku kolejnego roku służby.