Wpłać darowiznę na Centrum Rozwoju Przekaż 1% Skautom Europy Youtube - obozy Youtube - Droga Cię wzywa
Święty Krzyż 2016 – Jeden Pan, Jedna Wiara, Jeden Chrzest

W dniach 22-25 września 2016 roku wędrownicy i instruktorzy Skautów Europy w Polsce już po raz 23 wędrowali po Górach Świętokrzyskich do Sanktuarium Relikwii Krzyża Świętego na Świętym Krzyżu.

K.O. Żochowski, 2016-10-03

W dniach 22-25 września 2016 roku wędrownicy i instruktorzy Skautów Europy w Polsce już po raz 23 wędrowali po Górach Świętokrzyskich do Sanktuarium Relikwii Krzyża Świętego na Świętym Krzyżu.

Męska przygoda i duchowe rekolekcje w drodze. Te dwa aspekty są nieodłącznymi cechami, charakterystycznymi charyzmatu Skautów Europy, które przyciągają do nas co raz więcej mężczyzn w różnym wieku na coroczną wędrówkę na Święty Krzyż. W tym roku było nas 386. W roku 1050-lecia Chrztu Polski wędrowaliśmy wspólnie pod hasłem „Jeden Pan, jedna wiara, jeden chrzest” (Ef 4,5).

Tradycyjnie, już od 23 lat, wędrownicy oraz szefowie Skautów Europy pielgrzymują na Święty Krzyż trzema trasami – trasą św. Jacka rozpoczynającą się w Kałkowie, św. Emeryka zaczynającą się w Łagowie oraz św. Wojciecha mającą swój początek w Modliborzycach. W czwartek wieczorem wędrowcy spotkali się na miejscu rozpoczęcia swojej trasy. Przez piątek i sobotę w pięknej jesiennej aurze przeszli trasę do Nowej Słupi, gdzie, o godzinie 11:00, wspólnie uczestniczyli w Eucharystii odprawianej po łacinie, której przewodniczył o. Rafał Dudek OSB, a homilię wygłosił o. Michał Pac OP. Następnie, na polanie u wejścia na Święty Krzyż miały miejsce konferencje Harcerzy Rzeczypospolitej poświęcone finansom, relacją damsko-męskim oraz tożsamości Skautów Europy. Wielka Biesiada, w czasie której kręgi szefów swoimi scenkami rywalizowały o Topór Ekspresji była dopełnieniem sobotniego popołudnia. W tym roku zwycięzcami i zdobywcami Topora zostali szefowie 1. Hufca Świętokrzyskiego.

 Sobotnim wieczorem miało miejsce nabożeństwo Drogi Krzyżowej, w czasie którego wędrownicy i szefowie weszli na górę Święty Krzyż. Tam odbyła się adoracja Najświętszego Sakramentu, w trakcie której pielgrzymi odnowili swoje przyrzeczenia chrzcielne. Jeszcze sobotniej nocy, na schodach przed bazyliką, miał miejsce obrzęd Wymarszu Wędrownika. Te same obrzędy odbyły się również na każdej z tras wcześniej, w piątek wieczorem.

W niedzielę miała miejsce jeszcze wspólna Eucharystia w Sanktuarium po której można było ucałować relikwie Krzyża Świętego.

Ostatnim punktem pielgrzymki był wspólny apel końcowy w trakcie którego podziękowaliśmy za służbę dotychczasowemu naczelnikowi  harcerzy Pawłowi Borowieckiemu HR oraz powitaliśmy nowego naczelnika Jerzego Żochowskiego HR. Podziękowaliśmy również za 4 letnią służbę namiestnikowi gałęzi żółtej Witoldowi Świątkowskiemu HR, a nowy Naczelnik harcerzy mianował na jego miejsce Waldemara Doleckiego HR. Zmiany dotknęły również Centrum Rozwoju. Jego pierwszym dojrzałym owocem stało się wyodrębnienie 1. Hufca Koszalińsko-Kołobrzeskiego oraz mianowanie na służbę hufcowego Grzegorza Jabłońskiego. Nowym szefem  wyodrębnionego Centrum Rozwoju 2 został natomiast mianowany Piotr Kopyto HO.

W tym roku, z inicjatywy namiestnika wędrowników Piotra Bogusza HR na wędrówkę na Święty Krzyż zaproszeni zostali również ojcowie wilczków, harcerzy, wędrowników i szefów. Wędrowało ich łącznie na wszystkich trzech trasach 56.

Pielgrzymka na Święty Krzyż jest dla nas szczególnym czasem, w czasie którego we wspólnocie mężczyzn w różnym wieku stawiamy czoła trasie, pogodzie i noclegowi pod namiotem, dzięki czemu przeżywamy przygodę w duchu jedności i braterstwa. Jasno określony cel wędrówki, teksty rozważań codziennej Godziny Wędrownika, Eucharystie, Droga Krzyżowa i adoracja nadają temu czasowi wymiar nadprzyrodzony, który, miejmy nadzieję, z Bożym błogosławieństwem wyda dobre owoce w nadchodzącym roku formacji wędrowniczej i służby instruktorskiej.

Szedłem tą Drogą.

Krzysztof Olaf Żochowski HO

Niezwykłe zdjęcia Bartka Wyrobka - profesjonalnego fotografa, który gościnnie pielgrzymował z hufcem Śląskim można obejrzeć tutaj:  http://www.bartekwyrobek.pl/blog/wedrowka-skautow-europy-swiety-krzyz