Wpłać darowiznę na Centrum Rozwoju Przekaż 1% Skautom Europy Youtube - obozy Youtube - Droga Cię wzywa
Krokiem śmiałym i wesołym śpieszmy do Betlejem - opłatek Środowiska w Krakowie

Szymon Helbin - wędrownik z 1. Hufca Krakowskiego, 2017-01-23

Przewodniczki i wędrownicy Środowiska Krakowskiego uczestniczyli we wspólnej wieczerzy wigilijnej połączonej z kolędowaniem, na której gościem specjalnym był druh Martin Hafner - komisarz federalny Skautów Europy.

Spotkanie rozpoczęła Msza Święta w Bazylice OO. Franciszkanów, której przewodniczył duszpasterz 1. Hufca Krakowskiego brat Marcin Buntow. Po Eucharystii wszyscy przeszliśmy do salki katechetycznej, gdzie czekały na nich suto zastawione stoły. Nim jednak rozpoczęło się wieczerzanie w skupieniu wysłuchaliśmy słów Świętej Ewangelii o narodzeniu Mesjasza i przełamaliśmy się opłatkiem, składając sobie najserdeczniejsze życzenia, by rok Pański 2017 obfitował w Boże Błogosławieństwo i harcerskie przygody. Radości i rozmowom nie było końca. Nie zabrakło również wspomnień ze Światowych Dni Młodzieży. Wspólnie obejrzeliśmy oficjalną relację biura prasowego Skautów Europy, na której raz po raz pojawiali się nasi wędrownicy i przewodniczki, wzbudzając zaciekawienie widowni. Po posileniu się tradycyjnym barszczem czerwonym z uszkami i najrozmaitszymi ciastami upieczonymi przez przewodniczki, rozpoczęło się kolędowanie, któremu wtórował na gitarze brat Marcin.

Spotkanie zakończyło czuwanie modlitewne przed obrzędem FIAT druhny Oli Szuby, w czasie którego adorowaliśmy pokaźnych rozmiarów Krzyż San Damiano, przed którym św. Franciszek przeżył swoje nawrócenie. Te dwa wydarzenia z życia Jezusa, jak podkreślił nasz duszpasterz , stanowią jedno- narodził się właśnie po to, by umrzeć za nas, a to wszystko z miłości.Z  tej świętej służby Zbawiciela wypływa i nasze harcerskie powołanie do wierności Bogu i niesienia pomocy bliźnim, czego życzymy wszystkim szefowym i szefom Skautów Europy.