Wpłać darowiznę na Centrum Rozwoju Przekaż 1% Skautom Europy Youtube - obozy Youtube - Droga Cię wzywa
100–lecie urodzin bł. Wincentego Stefana Frelichowskiego

100–lecie urodzin bł. Wincentego Stefana Frelichowskiego

Aleksandra Dziewińska, 2013-03-07 Tagi: bł. Wincenty Frelichowski, Warszawa

W sobotę 23 lutego harcerze ze wszystkich organizacji, między innymi Skauci Europy, spotkali się w warszawskiej Katedrze Polowej na uroczystości poświęconej 100-leciu urodzin bł. Stefana Frelichowskiego.

Podczas Eucharystii, bp. Polowy Wojska Polskiego Józef Guzdek wspomniał, że ks. Wincenty Frelichowski nie tylko angażował się w życie parafii, ale robił o wiele więcej, służąc innym.

- Służył dzieciom i młodzieży noszącym harcerskie mundury. Nie żył dla siebie, ale dla innych. I też nie umarł dla siebie. Osadzony w obozie koncentracyjnym w Dachau z pełnym poświęceniem i narażeniem własnego zdrowia, i życia służy chorym zarażonym na tyfus plamisty – powiedział.

Biskup nawoływał skautów do przeciwstawiania się nawykom obecnego świata , do bycia sobą oraz do zadziwiania świata służbą.

Po mszy św. został odczytany dekret biskupa polowego ustanawiający rok 2013 rokiem bł. ks. Stefana Wincentego Frelichowskiego. Dekret ten został przekazany przedstawicielom władz harcerskich ZHP, ZHR i Skautów Europy.
Uroczystość zakończył krótki spektakl ukazujący życiorys bł. Stefana Frelichowskiego, przygotowany przez harcerzy z ZHP.

 

Aleksandra Dziewińska

 

dekret biskupa polowego

 

 

list marszałka