Wpłać darowiznę na Centrum Rozwoju Przekaż 1% Skautom Europy Youtube - obozy Youtube - Droga Cię wzywa
150 uporządkowanych grobów w Chełmie!

150 uporządkowanych grobów w Chełmie!

Mateusz Grzeszczuk, 2010-11-19 Tagi: Chełm

Dawno, dawno temu chełmscy harcerze wybierali się na miejskie cmentarze, by oddać hołd zmarłym i włożyć swój wkład pracy w to, aby w te święta nagrobki i otoczenie "wyglądało lepiej niż je zastaliśmy". Akcja powróciła jak bumerang! 30 października 2010 r. cała 1DCh wybrała się na ulicę Lwowską by zrobić to, co do niej należy.

Akcja została przygotowana przez Damiana Mazura, Macieja Kosińskiego i Pawła Murzyna, którzy zaopatrzyli całą jednostkę w potrzebne narzędzia - znicze i wszystko to, co byłoby nam potrzebne przy pracy. Sobota była też czasem, kiedy realizowaliśmy zamówienia mieszkańców miasta Chełm, którzy odpowiedzieli na nasze ogłoszenie w lokalnej gazecie - "Skauci szukają pracy!". Powszechnie wiadomo, że na obóz wybieramy się do Włoch, a pieniądze są zawsze potrzebne. Ciężką pracą ludzie się bogacą, a 1. Drużyna Chełmska połączyła przyjemne z pożytecznym.

Jaki był końcowy efekt? 150 uporządkowanych nagrobków! Bardzo duża liczba mieszkańców miasta dowiedziała się na dobre o naszym istnieniu, a my pokazaliśmy się z jak najlepszej strony. Mnóstwo szarf pozawieszanych na wyczyszczonych krzyżach cmentarza wojennego, czyniło jego obraz podobnym do kadru z filmu amerykańskiego. Nie obyło się bez zdjęć i filmów. Dla chłopaków - duże wyrazy uznania i podziękowania za wykonane zadanie! Brawo.

Mateusz Grzeszczuk
1. Drużyna Chełmska św. Ojca Pio