Wpłać darowiznę na Centrum Rozwoju Przekaż 1% Skautom Europy Youtube - obozy Youtube - Droga Cię wzywa
43. MacLaren

43. MacLaren

Piotr Czerwiński HR, 2013-08-03 Tagi: MacLaren, Francja, Europa, obozy szkoleniowe, kursy

Pod koniec lipca z 6 miast w Polsce (Warszawy, Radomia, Puław, Lublina, Krakowa i Wrocławia) jedenastu szefów wyruszyło na 43. MacLarena. Miejscem tegorocznej edycji kursów skautmistrzowskich są położone w Normandii lasy wokół miejscowość Saint Envroult Notre Dame de Bois.

Podczas licznych konferencji dotyczących pedagogiki naszego ruchu mieliśmy także okazję wysłuchać m. in. Martina Hafnera - komisarza federalnego, mówiącego o kodzie genetycznym Skautów Europy. Z dużą niecierpliwością czekamy na wystąpienie Maurice Oliera dotyczącego historii Skautów Europy. Chociaż obóz powoli zbliża się ku końcowi, wszyscy jesteśmy pewni, że MacLaren nie jest dla nas końcem przygody z refleksją pedagogiczną, ale dopiero nowym jej początkiem, jak nas zapewnia szef kursu - Jerome Moreau.

Warto dodać, że byliśmy świadkami epokowego wydarzenia w czasie Maclarena. Było to odznaczenie namiestnika harcerzy - Marcina Kuczaja HR trzecią odznaką drzewną jako pierwszego spośród Polaków. Odznaka została przyznana w uznaniu jego zasług dla rozwoju zielonej gałęzi w Polsce i prowadzenia kursu Adalbertus. Jako uczestnicy kursu skautmistrzowskiego z Polski poczytujemy to sobie za zaszczyt, że dane nam było uczestniczyć w tym wydarzeniu. Pozdrawiamy z Normandii!

Piotr Czerwiński HR
asystent hufcowego, 1. Hufiec Warszawski FSE