Wpłać darowiznę na Centrum Rozwoju Przekaż 1% Skautom Europy Youtube - obozy Youtube - Droga Cię wzywa
5. warsztaty muzyczne Skautów Europy

5. warsztaty muzyczne Skautów Europy

Michał Kuczaj, 2014-01-14 Tagi: Kraków, warsztaty, warsztaty muzyczne

W dniach 3-5.01.2014 już po raz piąty odbyły się warsztaty muzyczne Skatów Europy. Do Krakowa przybyło ponad 30 przewodniczek i wędrowników. W czasie warsztatów mieliśmy okazję doskonalić technikę śpiewu i opracować nowe pieśni, które w przyszłości będą upiększać naszą modlitwę w czasie ogólnopolskich wydarzeń skautowych. Z pewnością warsztaty muzyczne to także jedna z niewielu okazji gdy tworzymy coś razem jako dwa nurty, niezależnie od pełnionych funkcji, czy środowiska z którego przyjechaliśmy.

Weekend spędziliśmy w szkole prowadzonej przez siostry Urszulanki. Spotkaliśmy się już w piątek, by w całości wykorzystać sobotni dzień. Po mszy świętej w kościele Ojców Dominikanów i śniadaniu rozpoczęły się warsztaty. Dość konkretna rozgrzewka i rozśpiewka, a następnie nauka poszczególnych pieśni w głosach. W repertuarze znalazły się m.in. Z dawna Polski Tyś Królową, O, Miłosierna z Ostrej Bramy, Tak bowiem Bóg, Anima Christi i Missa De Angelis. Sopranami i altami opiekowała się Elżbieta Lochyńska, natomiast tenory i basy pozostały pod czujnym uchem Witolda Świątkowskiego. Gdy pieśni w głosach zostały opanowane, spotkaliśmy się cały chórem by połączyć to wszystko w jedną całość. W tym samym czasie swoje partie ćwiczyła orkiestra pod przewodnictwem Emilii Danieleckiej. Popołudnie minęło pod znakiem wspólnej próby chóru i orkiestry. Pewną nowością okazał się instrument Franka Podlachy, który do tradycyjnych już instrumentów takich jak skrzypce, wiolonczela, flet, trąbka dołączył z lirą korbową.

Gdy plan na sobotę został zrealizowany nadeszła chwila odpoczynku. Korzystając z atrakcyjnej względem centrum lokalizacji ruszyliśmy na spacer w stronę rynku. Wieczorem, dość spontanicznie nawiązała się jeszcze impreza, dla niestrudzonych długim śpiewem była to okazja by trochę potańczyć.

W niedzielę mieliśmy okazję brać udział we mszy świętej wraz z Siostrami, które nas gościły. W jej czasie nasz chór i orkiestra wykonywały tradycyjne kolędy. Czas do południa upłynął na dopracowaniu tych pieśni, które tego wymagały.

Warsztaty minęły w wspaniałej, rodzinnej atmosferze. Jak przekonują organizatorzy tej inicjatywy, nie trzeba mieć jakiś szczególnych umiejętności by przyjechać na takie warsztaty - służą one nauce i doskonaleniu śpiewu, a nie są miejscem spotkania zawodowców. Polecamy wszystkim kolejne edycje warsztatów, najbliższa odbędzie się już w czerwcu.

Zdjęcia z wydarzenia dostępne są tutaj.

Ponadto dla wszystkich którzy zastanawiają się i szukają służby na tegoroczny Eurojam mamy konkretną propozycję: służba w chórze bądź orkiestrze podczas tego spotkania. Dla wszystkich muzyków przygotowania zaczynają się już 26 lipca i angaż trwa do końca Eurojamu. Wszelkie pytania prosimy kierować na: rav.karczmarczyk@gmail.com. Formularz zgłoszeniowy dla chętnych jest dostępny tutaj.

Michał Kuczaj