Wpłać darowiznę na Centrum Rozwoju Przekaż 1% Skautom Europy Youtube - obozy Youtube - Droga Cię wzywa
68. rocznica Powstania Warszawskiego

68. rocznica Powstania Warszawskiego

Piotr Czerwiński HR, 2012-08-01 Tagi: Warszawa, Powstanie Warszawskie

W dniach 31.07-01.08. reprezentacja Przewodniczek i Skautów Europy z czterech warszawskich hufców wraz z harcerzami z hufca garwolińsko-pilawskiego wzięła udział w obchodach 68. rocznicy Powstania Warszawskiego.

Obchody organizowane były przez Centrum Komunikacji Społecznej Urzędu m. st. Warszawy.

68. rocznica Powstania Warszawskiego

W tym roku Skauci Europy byli odpowiedzialni za obstawę liturgiczną uroczystej mszy świętej sprawowanej na Placu Krasińskich 31 lipca pod przewodnictwem Jego Ekscelencji ks. bpa Józefa Guzdka – ordynariusza polowego Wojska Polskiego. Wzięli w niej udział liczni przedstawiciele władz państwowych i miejskich z Panem Prezydentem RP Bronisławem Komorowskim i Panią Prezydent Warszawy Hanną Gronkiewicz-Waltz na czele oraz członkowie korpusu dyplomatycznego, a także Jego Ekscelencja ks. kard. Kazimierz Nycz - Arcybiskup Metropolita Warszawski.

Wraz z przedstawicielami trzech pozostałych organizacji harcerskich (ZHP, ZHR, SH) wieńce w imieniu Skautów Europy złożyli przewodniczący stowarzyszenia - Jarosław Sroka HR i asystent hufcowego warszawskiego - Piotr Czerwiński HR. Dokonano tego w trzech najważniejszych miejscach symbolizujących pamięć o Powstaniu Warszawskim, pod pomnikami: Powstania Warszawskiego (Plac Krasińskich), Polskiego Państwa Podziemnego i Armii Krajowej (Sejm), Gloria Victis (Powązki Wojskowe).

Ponadto podczas całych obchodów Skauci Europy wystawili poczty sztandarowe, a także byli czynnie zaangażowani w pełnienie służb na poszczególnych placach - głównie w postaci patroli, asysty wieńców i służby informacyjnej.

Na koniec intensywnych dwóch dni służby - wspólnie z licznymi rzeszami warszawiaków, Przewodniczki i Skauci Europy wzięli udział w wieczornym śpiewaniu piosenek patriotycznych na Placu Piłsudskiego. Tam w atmosferze braterstwa i radości z powodu dobrze spełnionego obowiązku - dania świadectwa wierności ideałom i szacunku dla Bohaterskich Powstańców - rozstaliśmy się obiecując sobie za rok pojawić się w jeszcze liczniejszym składzie.

Piotr Czerwiński HR