Wpłać darowiznę na Centrum Rozwoju Przekaż 1% Skautom Europy Youtube - obozy Youtube - Droga Cię wzywa
Adalbertus 2011 na Podhalu

Obóz szkoleniowy Adalbertus 2011 na Podhalu

Zbigniew Minda, 2011-08-26 Tagi: kursy, Adalbertus, obozy szkoleniowe, Europa

W piątek 26 sierpnia 2011, w Czarnym Dunajcu na Podhalu, rozpoczyna się legendarny już obóz szkoleniowy zielonej gałęzi - Adalbertus. Potrwa on do 3 września. Udział w nim weźmie 30 uczestników: 23 z Polski, 5 ze Słowacji, 1 z Białorusi i 1 ze Szwajcarii. Podobnie międzynarodowa jest kadra obozu: szefem jest Marcin Kuczaj, namiestnik harcerzy, a jego zastępcą Marek Smid, przewodniczący słowackiego stowarzyszenia Skautów Europy. Ponadto w kadrze pomagać będą: Paweł Przypolski, Piotr Stachurski i Michał Pałamarz.

Dziś, w piątek 26 sierpnia 2011, w Czarnym Dunajcu na Podhalu, rozpoczyna się legendarny już obóz szkoleniowy zielonej gałęzi, Adalbertus. Potrwa on do 3 września. Udział w nim weźmie 30 uczestników: 23 z Polski, 5 ze Słowacji, 1 z Białorusi i 1 ze Szwajcarii. Podobnie międzynarodowa jest kadra obozu: szefem jest Marcin Kuczaj, namiestnik harcerzy, a jego zastępcą Marek Smid, przewodniczący słowackiego stowarzyszenia Skautów Europy. Ponadto w kadrze pomagać będą: Paweł Przypolski, Piotr Stachurski i Michał Pałamarz.

Z widokiem na piękną panoramę Tatr, uczestnicy obozu - licealiści i studenci podzieleni na 4 zastępy - będą zdobywać wiedzę i umiejętności potrzebne drużynowemu i przybocznemu drużyny harcerzy, czyli chłopców w wieku 12-17 lat. Obóz szkoleniowy z jednej strony zawiera dość wymagający program konferencji i wykładów teoretycznych, ale jednocześnie porzez obozowanie, gry, ogniska w praktyce pokazuje czym jest życie i program pracy zastępu harcerskiego. Obóz szkoleniowy otwarty jest nie tylko dla osób przeszłością harcerską, ale również dla licealistów i studentów, zainteresowanych ciekawym spędzeniem wakacji i przeżyciem przygody skautowej już w dorosłym wieku.

Obóz szkoleniowy Adalbertus ma już 14 lat. Jego pierwszym szefem - w 1997 r. - był Marcin Kruk, ówczesny namiestnik harcerzy, obecny naczelnik. Od 2001 do 2009 r. obozem kierował, jako namiestnik harcerzy, Bartosz Mleczko. Od samego początku obóz miał charakter międzynarodowy. Przewinęły się przez niego prawie wszystkie narodowości Europy Wschodniej: Rosjanie, Białorusini, Ukraińcy, Łotysze, Litwini, Czesi, Słowacy. W tym roku, po raz pierwszy w obozie bierze udział uczestnik ze Szwajcarii, podobnie jak na analogicznym obozie dla dziewcząt - Jadwiga - w lipcu 2011 udział wzięła Adelajda z Lozanny, studentka jednej z najlepszych szkół hotelarskich na świecie.

Adalbertus przez wiele lat odbywał się w Niebrzegowie nad Wieprzem, a następnie w Błotnicy koło Stąporkowa. Po Eurojamie w 2003 odbył się w Żelazku. Miał też jedną edycję zagraniczną: w 2010 odbył się w Skole, na Ukrainie. Również dziś, na Ukrainie zaczyna się pierwszy samodzielny obóz szkoleniowy ukraińskich Skautów Europy. Ubiegłoroczny Adalbertus ma w tym swój wielki udział. W przyszłym roku planowane jest uruchomienie kolejnego obozu szkoleniowego zielonej gałęzi, pod roboczą nazwą Mazovia, którego szefem będzie Franciszek Podlacha. Adalbertus "pączkuje".

Zbigniew Minda
komisarz federalny
zbigniew.minda@uigse.org