Wpłać darowiznę na Centrum Rozwoju Przekaż 1% Skautom Europy Youtube - obozy Youtube - Droga Cię wzywa
Adalbertus 2013

Adalbertus 2013

Paweł Petrykowski HO, 2013-09-11 Tagi: Europa, Adalbertus, obozy szkoleniowe

Zegar słoneczny w Polsce pokazuje 6.45. W krzakach czai się grupa młodych mężczyzn. Wygląda na to, że czekają na jakiś sygnał. Nagle z niedalekiej odległości słychać dźwięk rogu. Wszyscy zrywają się i biegną w miejsce, z którego dochodzi. Ustawiają się w kwadrat i słychać okrzyki zastępów (Aligator, Tur, Wilk, Niedźwiedź, Nietoperz i Szop Pracz)... Tak każdego dnia zaczynał się kurs szkoleniowy Adalbertus 2013 w Czarnym Dunajcu.

W trakcie całego obozu uczestnicy wysłuchiwali kilku konferencji mających przygotować ich na czekające zadania wynikające z pełnienia funkcji drużynowego lub przybocznego. Co ciekawe, nikt na nich nie czuł się jak w szkole. Może to dlatego, że cały obóz to jedna wielka przygoda. W trakcie jego trwania każdy z uczestników mógł zostać zastępowym. Na tym obozie wszystko było grą i wszędzie była gra, nawet przy zmianie zastępowego. Co więcej, były gry na spostrzegawczość, na dyrygowanie i wiele, wiele innych. Żeby dopełnić obrazu całości trzeba dodać, że miały miejsce niesamowicie barwne kursy ekspresji, czego odzwierciedleniem były ogniska, na których śmiechu nie było końca.

W trakcie trwania obozu dało się odczuć bardzo mocno wymiar europejski skautingu, ponieważ na polskie zaproszenie nad Czarny Dunajec przybyli harcerze z ciepłej Hiszpanii i trochę mniej ciepłej Białorusi. Wymiany poglądów i doświadczeń zajmowały znaczną część wspólnego czasu.

Jedyną rzeczą, która psuje idylliczny krajobraz Adalbertusa jest to, że trwa tylko tydzień. Wszyscy żywo zapewniają, że z miłą chęcią przeżyliby tam co najmniej drugie tyle.

Paweł Petrykowski HO
drużynowy 1. Ząbkowskiej FSE


Obóz szkoleniowy Adalbertus 2013Obóz szkoleniowy Adalbertus 2013