Wpłać darowiznę na Centrum Rozwoju Przekaż 1% Skautom Europy Youtube - obozy Youtube - Droga Cię wzywa
Rocznica Chrztu Polski - 14 kwietnia

Rocznica Chrztu Polski - 14 kwietnia

Tomasz Szydło HR, 2014-04-15 Tagi: Chrzest Polski, rocznica

Chrzest Polski to bez wątpienia jedno z najważniejszych, jeśli nie najważniejsze wydarzenie w dziejach naszego Narodu i Państwa. Został przyjęty, zgodnie z ówczesnym obyczajem, najprawdopodobniej w Wielką Sobotę 14 kwietnia 966r.

Poza wymiarem religijnym, wynikającym z osobistego nawrócenia, miał w konsekwencji znaczenie strategiczne i polityczne. Dzięki niemu nasza Ojczyzna dołączyła do rodziny narodów europejskich, do kręgu cywilizacji Zachodniej Europy. Bez tego wydarzenia trudno sobie wyobrazić kulturę i tożsamość Polaków. Mimo, że w roku 2016 będziemy obchodzić jego 1050 rocznicę, niestety prawie jest on nieobecny w powszechnej świadomości naszego społeczeństwa.

Dlatego w dniu dzisiejszym, gdy podejmowane są różne działania zmierzające do kruszenia podstaw, naszego narodowego i państwowego bytu, w dobie niepewności i obawy o naszą przyszłość, o jutro naszych dzieci i wnuków, powinniśmy pamiętać o rocznicy Chrztu Polski. Niech 14 kwietnia stanie się dniem zadumy i refleksji nad odpowiedzialnością za naszych najbliższych, okazją do brania odpowiedzialności za naszą przyszłość. Niech dalekowzroczność i odwaga Mieszka I będzie inspiracją dla ludzi odpowiedzialnych za politykę międzynarodową, krajową i samorządową.

Pamiętajmy również o zasługach wielu wybitnych mężów stanu, którzy kładli podwaliny pod nasz narodowy i państwowy byt, którzy nie oglądali się na osobiste korzyści materialne, przeciwnie poświęcali własne majątki na budowę polskiej państwowości; o tych, którzy własnym życiem płacili za dobro przyszłych pokoleń, również za nasze pokolenie. Pamiętajmy o wielu znanych z imienia  benedyktynach takich jak Adalberus, tj. Św. Wojciech, czy Św. Brunon z Kwerfurtu oraz o wielu bezimiennych kapłanach benedyktyńskich wykonujących mozolną pracę edukacyjną naszych przodków, którzy w swej skromności i pokorze nie dbali nawet o zachowanie dla potomnych własnego imienia – tj. Gal Anonim. Warto pamiętać o wielu ówczesnych politykach, nie tylko polskich, ale też z pozostałych krajów Europy, którzy kładli podwaliny pod cywilizację europejską, takich jak Św. Stefan – król Węgier.

Obecnie wielu polityków nie kieruje się tymi ideami, zmieniając ład naszego państwa. Zamiast służyć dobru wspólnemu, przedkłada nad nie własne korzyści materialne i pielęgnowanie własnego wizerunku. Wielu z nich zapomina, że minister z języka łacińskiego oznacza tego, który służy, a premier to pierwszy minister, czyli pierwszy w służeniu innym, w służeniu wspólnemu dobru.

Biorąc więc odpowiedzialność za dzień dzisiejszy, powinniśmy wpatrywać się w dzieła naszych ojców, ponieważ konsekwencje obecnych złych decyzji lub ich braku poniesie pokolenie naszych dzieci i wnuków.

Tomasz Szydło HR