Wpłać darowiznę na Centrum Rozwoju Przekaż 1% Skautom Europy Youtube - obozy Youtube - Droga Cię wzywa
Dziś trochę od kuchni

Olga Czerwińska, Zuzanna Śniegowska - zastęp Nietoperz, BluSZcz, 2017-02-23

Czy posiłki przygotowywane na ognisku są gorsze? Wręcz przeciwnie. Mogą być jeszcze lepsze, smaczniejsze, a w ich wykonanie włożycie całe serce!

Każdy kto ma do czynienia z gotowaniem na zbiórkach, biwakach i obozach wie o czym mówię. Podstawą moim zdaniem jest współpraca. Tak właśnie ona, bo bez niej ani rusz. Zastęp musi współpracować… Jak zawsze, ale tu jest to w 100% nie uniknione. Zawsze musi być osoba odpowiedzialna za ogień, ktoś musi znać przepis, aby posiłek ,,był jadalny”. Ważne jest to, aby każdy był gotowy na to, że za chwilę może być wzywany do pomocy, a to trzeba iść po chrust, wodę, a może po prostu porozmawiać z osobą która ,,ślęczy przy garach”. Nie wiem jak wygląda to u Was ale u nas największy problem to pytanie, które zadajemy sobie po każdym posiłku, a mianowicie ,,kto umyje dziś naczynia?”. Przecież zawsze jest 1000 wymówek dlaczego akurat ja tego NIE zrobię. My odkryłyśmy, że nie warto planować komu dziś przypadnie ten zaszczyt, a po prostu po posiłku zagrać w tak zwanego marynarzyka. To co czasem trafia w ręce ,,szczęśliwca” nie koniecznie przypomina obiad…. A wracając do kuchni to wcale nie jest tak, że nic normalnego nie da się tam przygotować. Wręcz przeciwnie! Zdziwisz się ile umiesz zrobić. Spaghetti, naleśniki, dżem jagodowy, rosół, pierogi czy to nie wyglądało strasznie kiedy przyglądaliście się jak Wasze mamy to szykują? Teraz sami musicie to przygotować, ale każdy COŚ wie. Współpracujecie, działacie razem, uczycie się na błędach. Może lepiej, żeby nie było ich za wiele, ale przecież wiemy doskonale, że one się zdarzają, są nieuniknione. Razem zrobicie wszystko! A może i wygracie konkurs kulinarny? Warto próbować i nie rezygnować tak od razu. Nasz zastęp na tym obozie gotował dżem. Był on bardzo dobry. Wiecie czemu? Bo wkładałyśmy w jego przygotowanie całe serce!!!

NIE WAŻNE CZY GOTUJESZ DOBRZE, CZY ŹLE. WŁÓŻ W TO CAŁE SERCE SWE! A może kiedyś uda Ci się dotrzeć ,,przez żołądek do serca”? Powodzenia!