Wpłać darowiznę na Centrum Rozwoju Przekaż 1% Skautom Europy Youtube - obozy Youtube - Droga Cię wzywa
Obóz szkoleniowy Dżungla 2011 w Wilczkowie

Obóz szkoleniowy Dżungla 2011 w Wilczkowie

Piotr Krzysztofik, 2011-09-06 Tagi: Dżungla, obozy szkoleniowe, wilczki

1 września zakończył się kurs metodyczny dla szefów żółtej gałęzi 1. i 2. stopnia, organizowany przez namiestnictwo pod tradycyjną nazwą "Dżungla". Na tygodniowy obóz szkoleniowy zjechała rekordowa jak na nasze warunki liczba trzydziestu kursantów. Nie bez znaczenia dla nas była także nazwa miejscowości, w której gościliśmy - Wilczków. Wioska, mająca całkowicie rolniczy charakter (pow. Poddębice), przyjęła nas gościnnie, a my korzystając z urokliwego zakątka na samym jej skraju, ale w bliskim sąsiedztwie mieszkańców, mogliśmy dawać świadectwo naszej służby. Najważniejsze jednak było to, czym żyliśmy przez ten tydzień.

Cykl sesji wykładowych przygotowanych przez namiestnictwo i osoby wspierające, zapełniał znaczną część dnia obozowego. Po dwuletnich, trudnych doświadczeniach prowadzenia wykładów w deszczu, tym razem w odwodzie przygotowano dla wykładów, miejsce pod dachem naszych gospodarzy. Plan ten powiódł się w 100%, bo sam fakt posiadania takiego wsparcia wystarczył, aby przez cały tydzień móc cieszyć się idealną pogodą. Sesje wykładowe mogły więc bez żadnych zakłóceń ze strony aury trwać pod gołym niebem.

Nieodłącznymi elementami wilczkowych obozów szkoleniowych są; poznawanie aspektów życia gromady, ekspresja oraz Księga Dżungli, będąca kanwą naszej metodyki. Dlatego kursanci cały obóz odbyli w tzw. szóstkach wilczkowych, funkcjonujących w ramach wilczkowej gromady, aby przyjrzeć się, z perspektywy wilczka, i poczuć osobiście działanie metody dżunglowej. Dalszymi konsekwencjami przyjęcia takiej konwencji obozu, były typowe dla wilczkowego obozowania elementy życia gromady, takie jak:

  • służby - przechodzące każdego dnia na kolejne szóstki (np. podniesienie rano i opuszczenie wieczorem flagi, prowadzenie modlitw i służba przy ołtarzu, dbanie o zapas wody, uzupełnianie zapasów drewna i przygotowanie stosu do wieczornego ogniska, przygotowanie śniadań i kolacji - służba przy stole, prowadzenie Skały Narady, prowadzenie ogniska i inne),
  • Skały Narady  - czyli spotkania gromady wokół nauki i intencji dnia opartych na Prawie Dżungli,
  • ogniska wilczkowe - pokazujące i dające odczuć kursantom piękno praw dżungli tak, jak widzą je wilczki, dzięki wspaniałym przedstawieniom przygotowywanym przez szóstki,
  • Rady Akeli - obrazujące uczestnikom kursu relacje Akeli z szóstkowymi,
  • Czas Nowej Gwary - czyli ćwiczenie dżunglowego repertuaru na wszelkie okazje.

Warto wspomnieć o międzynarodowym aspekcie tego kursu. Wśród uczestników gościliśmy skauta litewskiego oraz hiszpańskiego.

Z większości opinii zebranych po zasadniczej części kursu, wyłania sie obraz, z którego Skauci Europy mogą być dumni. Nowi szefowie rozpoczną swoją służbę przygotowani do jej dobrego pełnienia. Namiestnictwo w kolejny rok pracy wchodzi także z cennymi uwagami i doświadczeniami, które uwzglęni, przygotowując jeszcze lepiej kolejną Dżunglę.

Już teraz żartujemy, że jeśli sprawy nadal będą szły w tym kierunku, to w przyszłym roku będziemy musieli albo wprowadzić limity ilościowe dla uczestników, albo zorganizować więcej niż jeden kurs. Jak będzie, okaże się niebawem. Najważniejsze dla nas, że żółta gałąź rośnie, nie zaniedbując poziomu przygotowania młodych szefów.

Zachęcając do wspierania w służbie namiestnictwa, pozwalam sobie na przypomnienie Wam zasady Dżungli: "Ty i ja jesteśmy jednej krwi!"

Piotr Krzysztofik
asystent namiestnika żółtej gałęzi