Wpłać darowiznę na Centrum Rozwoju Przekaż 1% Skautom Europy Youtube - obozy Youtube - Droga Cię wzywa

Forum Młodych 2006

Julia Ruman, 2006-12-04

W niedzielę o godzinie 14:00 zakończyło się coroczne Forum Młodych, organizowane przez Stowarzyszenie Harcerstwa Katolickiego ?Zawisza?, które jest członkiem Federacji Skautingu Europejskiego. Forum skierowane było do młodych z całej Polski. Poruszane były tematy wolności, tolerancji i prawdy. W imprezie uczestniczyło prawie 300 osób. ?Już trzeci rok z rzędu organizujemy Forum, co roku cieszy się ono większą popularnością. Jesteśmy bardzo zadowoleni z tegorocznej edycji Forum Młodych? mówi organizator Jarek Sroka.
Forum rozpoczęło się w sobotę Mszą Świętą w kościele pod wezwaniem św. Stanisława Kostki, po której uczestnicy udali się do centrum konferencyjnego Amicus. Część panelową otworzył wykład Jana Pospieszalskiego, który mówił o sztuce szukania prawdy i sposobu na nie pogubienie się w labiryncie świata mediów. ?Człowiek czasem zapomina o tym, że życie w naszej rzeczywistości nie musi być podporządkowane schematom narzuconym nam przez media.?- mówi 18-letnia Marysia Bolewska, uczestniczka Forum. ?Młodzi gubią się. Czujemy się pionkami w gigantycznej rozgrywce. Nie wiemy już co czytać, kogo słuchać, które media mówią prawdę, a które nie. Szukamy więc norm wyznaczających linię wyboru?- dodaje. 

Po wykładzie Pospieszalskiego młodzi wysłuchali wykładu Marii Halskiej o różnicy między akceptacją a tolerancją. Największym zainteresowaniem cieszyło się świadectwo Roberta Friedricha ?Litzy?. ?On mówił o takich prostych rzeczach, o jego życiu i o wartościach, które ceni, o Bogu, który zmienił jego życie. Na własnych doświadczeniach udowodnił, co tak naprawdę jest ważne.- dzieli się wrażeniami Marysia ? Dzięki wierze, wspólnocie, rodzinie i przede wszystkim Bogu takie zwykłe czynności jak sprzątanie, pranie itd. mogą nabrać innego charakteru?. Dwudziestoletni Piotr Chętkiewicz z Radomia dodaje: ?Mocne świadectwa najlepiej do mnie trafiają, dają do myślenia, że jeśli ktoś mógł odbić się od dna i stać się prawdziwym chrześcijaninem to ja też mogę?.

W sobotę odbyły się również warsztaty dotyczące savoir vivre z dr Marianem Moszoro oraz Małgorzatą Grudzień. Na zakończenie części panelowej ks. Pawlukiewicz wygłosił krótki wykład o wolności, po którym było dużo czasu na pytania młodzieży. Uwieńczeniem sobotniej części forum była huczna zabawa andrzejkowa.

W niedzielę wykład pod tytułem ?Szczęście i porządek? wygłosił prof. Witold Kieżun. ?Pan Profesor wszystko, co mówił popierał przykładami z własnego, niezwykle bogatego życia, co pobudziło do myślenia o naszym własnym życiu? ? powiedziała uczestniczka Alicja Buczyńska. Potem odbyło się spotkanie podsumowujące forum, po czym wszyscy uczestnicy udali się na kończącą forum uroczystą Mszę Świętą do Kościoła pod wezwaniem

św. Stanisława Kostki. ?Co roku takie forum ładuje mnie nowym entuzjazmem, uczy, otwiera horyzonty i w pewnym sensie także wskazuje dalszy kierunek.? ? powiedziała po zakończeniu przewodniczka Maria Czerwińska. Piotr wtóruje i dodaje, że forum przede wszystkim daje siły do życia. ?Po takim forum jestem pobudzony do czynienia dobra. Poza tym daje mi też wiedzę, dzięki której mogę się uświęcać no i szerzyć to wśród znajomych.? ?A ja odliczam dni do następnego takiego spotkania!? dopowiada Alicja Buczyńska.