Wpłać darowiznę na Centrum Rozwoju Przekaż 1% Skautom Europy Youtube - obozy Youtube - Droga Cię wzywa
Forum Młodych 2017 - relacja

Skauci Europy, 2017-12-07

W dniach 25-26 listopada 2017r. w Warszawie odbyło się Forum Młodych 2017 organizowane przez Skautów Europy. Był to czas spotkania dla ludzi młodych duchem, w czasie którego mogli oni wysłuchać ciekawych konferencji, spotkać się z ludźmi wyznającymi podobne wartości oraz wziąć udział w wyjątkowej zabawie andrzejkowej.

Forum Młodych 2017 rozpoczęło się o godzinie 9.00 w sobotę 25 listopada, mszą świętą w kościele akademickim św. Anny w Warszawie. Następnie uczestnicy Forum udali się do Centralnej Biblioteki Rolniczej.

 

Pierwsza konferencja na tegorocznym Forum nosiła tytuł "Życie w drodze, czy na poboczu" i wygłosił ją Krzysztof Noworyta - współautor filmu "Niezwyciężeni" i niestrudzony pielgrzym. Jeden z uczestników Forum tak opowiada o tej konferencji: "Z pierwszej konferencji, zapamiętałem, że wszystko ma swój czas, że nie do wszystkiego dojdziemy sami, że czasem potrzeba kogoś kto nas popchnie do celu".

W czasie drugiej konferencji na Forum, o swoim małżeństwie opowiedzieli Monika i Marcin Gomułkowie. Nosiła ona tytuł "Początek wieczności, czyli małżeństwo jest boskie". 

Kolejna konferencja składała się z dwóch części. Najpierw jeden ze Skautów Europy, przedstawił sytuację geopolityczną na Bliskim Wschodzie, zaczynając od początków Islamu, a kończąc na sytuacji w dzisiejszej Syrii. Następnie kmdr ppor. rez. Bartosz Rutkowski, założyciel Fundacji Orla Straż opowiedział o sytuacji humanitarnej w dzisiejszej Syrii i Iraku. Jego słowa zrobiły ogromne wrażenie na wielu uczestnikach Forum: "Konferencja o codzienności wojny i pomocy w Iraku była przejmująca. Dla mnie szczególnie uderzające było to, że ci, którzy mieszkają w Syrii, byli na podobnym poziomie cywilizacyjnym co my, a stracili wszystko".

Na następnej konferencji uczestnicy Forum spotkali się z Cezarym Kaźmierczakiem - prezesem Związku Przedsiębiorców i Pracodawców. Mówił w niej o sytuacji polskich przedsiębiorców, odpowiadając na prowokacyjne pytanie, stanowiące temat konferencji: "Czy pierwszy milion trzeba ukraść".

Ostatnią sobotnią konferencję stanowiła rozmowa Małgorzaty Buczek z p. Eugeniuszem Tyrajskim ps. Sęk, Powstańcem Warszawskim. Jej tytuł brzmiał "Niepodległa - droga wolności i życie w wolnej Polsce". Jeszcze po zakończonej konferencji wielu uczestników Forum podchodziło do p. Tyrajskiego aby zadać mu kilka dodatkowych pytań, czy zrobić sobie wspólne zdjęcie.

Po zakończeniu ostatniej konferencji Sala Odczytowa Centralnej Biblioteki Rolniczej zmieniła się w Targ, pełen przekupek, handlarzy, warzyw i owoców, oraz innych osób i rzeczy znanych z targowisk. Niedługo potem rozpoczęła się zabawa andrzejkowa Na Targu, w trakcie której odbył się koncert irlandzkiego zespołu Flyng.

 Niedzielę 26 listopada 2017 forumowicze rozpoczęli mszą świętą o godzinie 10:30, której przewodniczył ks. biskup Rafał Markowski. Po zakończeniu Eucharystii, w Centralnej Bibliotece Rolniczej odbyła się konferencja o. dr Marka Kotyńskiego o relacji między wiarą a rozumem. Następnie zgromadzeni na Forum uczestnicy mieli okazję wysłuchać podróżnika i reportera Stefana Czernieckiego, opowiadającego o "Pasji Ojca". Ostatnią konferencję Forum stanowiła uczta dla fanów J.R.R. Tolkiena - dyskusja, w której wzięli udział ks. dr Jan Dohnalik, prowadzący spotkania tolkienowskie przy kościele akademickim św. Anny oraz dr Marek Gumkowski, redaktor "Władcy Pierścieni" w przekładzie Marii Skibniewskiej, a także wielu innych tekstów Tolkiena oraz opracowań poświęconych jego twórczości. Po zakończeniu tej konferencji uczestnicy Forum zebrali się na placu Zamkowym na wspólnym apelu kończącym tegoroczne Forum Młodych.

Na Forum Młodych 2017 zarejestrowało się 518 uczestników, z czego 23% stanowiły osoby nie związane z harcerstwem, a 77% przewodniczki i wędrownicy ze Skautów Europy. 398 osób przyjechało specjalnie na Forum spoza Warszawy, głównie z innych miejsc w których działają Skauci Europy, co pozwala mówić o ogólnopolskim zasięgu wydarzenia.

Różnorodność konferencji, wyjątkowa zabawa - każdy z uczestników Forum mógł znaleźć na nim coś dla siebie. Zainspirować się czymś, zyskać dodatkowy impuls do własnego rozwoju, czy po prostu spotkać ciekawych ludzi, zarówno wśród prelegentów jak i uczestników. Kolejne Forum już za rok, tymczasem o wartości tegorocznego mogą zaświadczyć nagrania z konferencji umieszczone na profilu facebookowym Forum Młodych https://www.facebook.com/fmskaucieuropy.

Patronatem medialnym wydarzenia było Polskie Radio 24. 

                  

Wydarzenie "Forum Młodych" było współfinansowane przez Ministerstwo Obrony Narodowej RP.