Wpłać darowiznę na Centrum Rozwoju Przekaż 1% Skautom Europy Youtube - obozy Youtube - Droga Cię wzywa
Forum Wiecznie Młodych 2010

Forum Wiecznie Młodych 2010

Krzysztof Żochowski, 2010-11-28 Tagi: Forum Młodych

Chłodny listopadowy poranek. Z Krakowa i Rawy Mazowieckiej, Skarżyska Kamiennej i Garwolina - ze wszystkich stron i środowisk do Warszawy docierały grupy przewodniczek i wędrowników. Podążali w kierunku Galerii Porczyńskich przy Placu Bankowym. Tam rozmowy z dawno niewidzianymi znajomymi, rejestracja, aż wreszcie o godzinie 9.30 dnia 27 listopada padły słowa wypowiedziane przez naczelniczkę: Forum Młodych 2010 uważam za otwarte.

Pośród mundurów na samym przodzie można było dojrzeć sutannę. Naszym gościem, a jednocześnie uczestnikiem Forum, był ksiądz Marian Sedlaczek -  uczestnik Powstania Warszawskiego, rodzony syn Stanisława Sedlaczka. Zaszczycał nas swoją obecnością przez cały okres trwania Forum.

Pierwszym prelegentem był ks. Marek Dziewiecki. W pełnych humoru słowach opowiedział o tym, czym jest powołanie oraz jak je rozpoznawać. Temat relacji damsko-męskich, a zwłaszcza roli kobiety w życiu rodziny zgłębiał następny gość - Radosław Waszkiewicz. W prezentacji Fakty i mity antykoncepcji o prawdziwym, nieznanym, niebezpiecznym obliczu stosowania środków antykoncepcyjnych opowiadał dr. Jerzy Rodzeń specjalista w dziedzinie ginekologii-położnictwa.

Później Anioł Pański, krótka, wspaniale przygotowana przerwa kawowa i następne spotkania. O możliwości angażowania się społecznie w sprzeciw wobec nachalnej i wszechobecnej promocji hedonistycznego podejścia do życia i pornografii mówił przedstawiciel Stowarzyszenia Twoja Sprawa. Politolog i socjolog, wykładowca w IPS UW dr. Tomasz Żukowski podkreślał, jak w współczesne media potrafią wpływać na nasz odbiór rzeczywistości. Później przerwa obiadowa. Następnie spotkanie z red. Robertem Mazurkiem, który opowiadał o roli popkultury, przypominając, że od formy ważniejsza jest treść. Na koniec o 15 latach FSE w Polsce opowiedzieli HRzy, którzy byli przy początkach naszego stowarzyszenia.

W sobotę uczestników Forum czekała jeszcze wieczorna podróż w krainy Dalekiego Wschodu. Postacie z kraju kwitnącej wiśni, bollywoodzkich filmów, a nawet Wielki Mur Chiński obecni byli w czasie naszej wieczornej zabawy.

W niedzielę rano czekał nas panel dyskusyjny dotyczący czterech punktów Prawa Harcerskiego. Później ostatnia prelekcja red. Michała Karnowskiego, który opowiedział o tym, jak wygląda praca dziennikarza od kuchni i spróbował zmierzyć się z problemem niezależności w tym zawodzie.

Następnie msza święta w kościele św. Jacka przy ul. Freta. Eucharystia była klamrą, która spinała cały program Forum. Miało to rangę symbolu - początkiem i końcem naszego rozważania na tematy związane z największymi problemami funkcjonowania jednostki w dzisiejszym społeczeństwie była msza św. Przypominało to o tym najważniejszym wymiarze naszej ziemskiej wędrówki.

Na koniec apel, podziękowania. Forum Młodych prowadzili w tym roku dh Joanna Sielicka oraz dh Jerzy Żochowski. Podziękowali wszystkim, którzy pomogli w przygotowaniu i przeprowadzeniu tego spotkania. Przewodniczki i wędrownicy z całej Polski dowiedzieli się o wielu aspektach rzeczywistości, które dały im pełniejszy obraz naszego społeczeństwa. Teraz ruch należy do nich. Mogą albo zachować te słowa dla siebie, albo podzielić się nimi z rodziną czy przyjaciółmi. Mogą o wszystkim zapomnieć, albo przechować w pamięci obrazy i słowa których doświadczyli. Czy ten przekaz z którym próbowali do nas dotrzeć wszyscy prelegenci zaginie czy będzie się rozszerzał? Dowiemy się za rok i zaczynamy odliczać dni do następnego Forum.

dh Krzysztof Olaf Żochowski
wędrownik garwolińskiego kręgu wędrowników im. św Andrzeja Boboli