Wpłać darowiznę na Centrum Rozwoju Przekaż 1% Skautom Europy Youtube - obozy Youtube - Droga Cię wzywa
Harce Majowe Puszczy, 1. Poznańskiej i 1. Gliwickiej

Łukasz Majchrzak HO, drużynowy 1. Poznańskiej, 2017-05-10

Jest rok 2017. W dniu 29 kwietnia w lesie Nadleśnictwa Spała pomiędzy miejscowościami Żądłowice i Zakościele w godzinach przedpołudniowych zaczynają zjeżdżać się młodzi ludzie z całej Polski.

To harcerze ze Stowarzyszenia Harcerstwa Katolickiego "Zawisza" Federacji Skautingu Europejskiego rozpoczynają Harce majowe. W godzinach wieczornych w lesie stoi już kilkadziesiąt namiotów rozłożonych przez zastępy z Gdańska, Szczecinka, Koszalina, Jarosławia, Starogardu Gdańskiego, Słupska, Kamienia Pomorskiego, Łodzi i Sokolnik k. Łodzi, Poznania i Gniezna, Gliwic, Zabrza i Lublińca, a także z Olsztyna, Białegostoku i Rzeszowa. W Harcach uczestniczyło 130 skautów.

Ze wszystkich stron naszej Ojczyzny przybyli dobrze przygotowani ochotnicy. Wyposażeni w stroje, rekwizyty, narzędzia, a nade wszystko w wolę walki by wziąć udział w wojnie polsko-bolszewickiej bo taki był temat i fabuła zlotu. Las na te kilka majowych dni zamienił się w ?poligon? harcerski nieopodal, którego odbyła się decydująca bitwa o Warszawę, w której Polacy zatrzymali napór komunistycznej zarazy. Nie tylko ratując Polskę, ale i prawdopodobnie całą Europę. Młodzi skauci przenieśli się w tamte czasy by nie tylko przypomnieć sobie o wspaniałych kartach naszej historii. Poprzez wcielenie się w żołnierzy zarówno jednej jak i drugiej armii mieli możliwość poznania historii, nie tylko w teorii, ale przeżycia rywalizacji, która miała na celu przybliżenie im tamtych trudnych i dramatycznych wydarzeń Cudu nad Wisłą z 1920 r. Kadra złożona z szefów z Ząbek k. Warszawy, Gliwic, Wrocławia, Białegostoku, Puław, Muszyny k. Krakowa, Darłowa i Poznania dołożyła wszelkich starań, aby zapewnić chłopakom wspaniałą przygodę w duchu Ewangelii i Prawa harcerskiego. Codzienna Eucharystia celebrowana na zbudowanym przez obozowiczów ołtarzu polowym przymnażała wiary, umacniała naszą jedność i dodawała sił do zmagań. Jednym z elementów tych zmagań była budowa konstrukcji z żerdzi i sznurka bez użycia gwoździ. Najbardziej okazałą częścią tych prac był kilkunastometrowy maszt, na którym zawisły 3 flagi: polska, europejska i Skautów Europy. Harce zakończyły się apelem, podczas którego niektórzy kandydaci na harcerzy złożyli swoje przyrzeczenie służby Bogu, Kościołowi, Ojczyźnie i Europie chrześcijańskiej. Ogłoszono też zwycięzcę, którym został zastęp Kruk z Białegostoku. Na koniec wszyscy wznieśli radosny, gromki okrzyk na cześć Niepokalanej Dziewicy Maryi: Ad Mariam Europa.

Harce te nie odbyły by się gdyby nie pomoc wielu osób i instytucji. Dlatego też wyrażamy naszą ogromną wdzięczność najpierw Wójtowi Gminy Inowłódz Panu Bogdanowi Kąckiemu, Nadleśniczemu Nadleśnictwa Spała Panu Jackowi Wójtowiczowi, Sołtysowi Żądłowic Panu Grzegorzowi Kupisowi, rolnikom, którzy udostępnili nam swój prywatny teren. Chcemy także podziękować wszystkim kapłanom, którzy odprawili dla nas Najświętszą Eucharystię czyli ks. Remigiuszowi Recławowi SJ z Łodzi, ks. Michałowi Pietrasikowi z Tomaszowa Mazowieckiego, ks. Piotrowi May-Majewskiemu z Sokolnik Lasu, ks. Łukaszowi Tarnawskiemu ze Zgierza, ks. Sławomirowi Boguszowi COr. z Tomaszowa i ks. diakonowi Sebastianowi Werra COr. również z Tomaszowa. Jesteśmy przekonani, że poświęcony czas i pomoc w zorganizowaniu przestrzeni dla chrześcijańskiego i patriotycznego wychowania młodzieży przyniesie obfite owoce.