Wpłać darowiznę na Centrum Rozwoju Przekaż 1% Skautom Europy Youtube - obozy Youtube - Droga Cię wzywa
Harcerstwo - 100 lat w służbie Polsce. Podróż do Źródeł - relacja

Harcerstwo - 100 lat w służbie Polsce. Podróż do Źródeł - relacja

Krzysztof Żochowski, 2011-11-14 Tagi: 100-lecie harcerstwa, Garwolin, Święto Niepodległości, kultura

Święto Niepodległości 11 listopada 2011 r. obchodzone było w Garwolinie w nietypowy sposób. Dzień rozpoczęły poranne uroczystości - msza święta w intencji ojczyzny i złożenie wieńców przy kamieniu upamiętniającym wizytę Józefa Piłsudskiego. Wieczór należał jednak do harcerzy i wędrowników z hufca garwolińsko-pilawskiego Skautów Europy.

O godzinie 19.15 w sali kinowej Centrum Sportu i Kultury w Garwolinie rozpoczął się spektakl Harcerstwo – 100 lat w służbie Polsce. Powrót do źródeł przygotowany przez Skautów Europy z Garwolina oraz Teatr Muzyczny Od Czapy. Tematem tego słowno-muzycznego przedstawienia były początki skautingu w Polsce, a w szczególności postaci Olgi i Andrzeja Małkowskich (w tych rolach Ewa Rudnik i Jerzy Żochowski). Narrację, czy też punkt wyjściowy stanowiła Instruktorska Wyprawa do Lwowa z okazji 100-lecia Harcerstwa. W ten sposób na scenie obecne były dwa światy – ten dzisiejszy, oparty na osobistych wspomnieniach szefów z Garwolina i Pilawy (podróż pociągiem do Lwowa i obchody stulecia), jak również nasza historia znana z książek i opowiadań starszych pokoleń harcerzy (wątki batiarskiej drużyny we Lwowie, skautów zakopiańskich, drużyn skautek Olgi Małkowskiej).

Reżyserem i scenarzystą spektaklu była p. Anna Żochowska, prowadząca Teatr Muzyczny Od Czapy. W przedstawieniu było obecnych wiele najstarszych piosenek harcerskich, jak również jeszcze wcześniej powstałych utworów śpiewanych we wspomnianym okresie przez pierwszych skautów.

Warto nadmienić, że harcerze występowali w mundurach z epoki, wykonanych na potrzeby filmu "Bitwa Warszawska 1920 r." wypożyczonych specjalnie na spektakl.

Widownia wypełniona była po brzegi – zajęto wszystkie dostępne miejsca siedzące i stojące. W sumie spektakl oglądało około 350 osób. Sądząc po wyjątkowo długiej i głośnej owacji po występie, przyjęto go bardzo pozytywnie.

Skautom oraz Teatrowi Muzycznemu Od Czapy gratulował m.in. hufcowy garwolińsko-pilawski dh Piotr Bogusz HR, oraz poseł na sejm RP z ziemi garwolińskiej p. Grzegorz Woźniak. Przewodniczący Rady Naczelnej dh Marek Mucha HR wręczył pani Annie Żochowskiej specjalną odznakę obchodów stulecia harcerstwa, przyznawaną za szczególny wkład w ich przygotowanie. Na widowni obecny był również przewodniczący naszego Stowarzyszenia – dh Jarosław Sroka HR.

Krzysztof Olaf Żochowski HO
przyboczny 1. Garwolińskiej FSE