Wpłać darowiznę na Centrum Rozwoju Przekaż 1% Skautom Europy Youtube - obozy Youtube - Droga Cię wzywa
I Gra Niepodległościowa w Chełmie

I Gra Niepodległościowa w Chełmie

Mateusz Grzeszczuk, 2010-11-17 Tagi: Święto Niepodległości, gra, Chełm

11 listopada 2010 r. o godzinie 13:00 rozpoczęła się jedna z największych inicjatyw chełmskich skautów - Miejska Gra Niepodległościowa dla uczniów wszystkich szkół podstawowych i gimnazjów oraz dla mieszkańców miasta Chełm i okolic.

Gra przygotowywana była przez Skautów Europy z 1. Drużyny Chełmskiej św. Ojca Pio i Młodzieżową Radę Miasta Chełm. Skąd ten duet? Drużynowy Mateusz Grzeszczuk piastuje zarazem urząd wiceprzewodniczącego MRM jak i drużynowego 1DCh, dlatego o wspólną akcję nie było aż tak trudno. Wystosował pisma do Urzędu Miasta, do pani prezydent, straży miejskiej i policji,  aby zapewnić opiekę i bezpieczeństwo wszystkim uczestnikom oraz do szkół, aby liczba uczestników była jak największa. Całość przygotowań zakończyła akcja promocyjna: sesja zdjęciowa, plakatowanie miasta, liczne ogłoszenia w prasie i mediach. Było o nas głośno!

Gra miała charakter biegu patrolowego, w którym młodzi uczestnicy poznawali historię swojego kraju, miasta i regionu. Mieli oni do zdobycia 12 punktów. Na każdym z nich czekał skaut, który pilnował, czy wszystko przebiega bez zakłóceń. Każda z grup wczuła się w fabułę, grę potraktowała bardzo poważnie i wykonała m. in. kronikę rajdu. Rywalizację czuć było na każdym kroku!

Nagrody dla zwycięzców sponsorował Urząd Miasta Chełm. Na dyplomach widniał podpis samej pani prezydent Agaty Fisz. Równolegle z grą odbywały się główne uroczystości miejskie na placu Łuczkowskiego, dla skautów była to genialna okazja do pokazania mieszkańcom, że Chełm ma godnych miasta harcerzy. Postawa chłopaków była wzorowa. Wielu młodych mieszkańców zgłaszało chęć udziału w grze, ale jeśli byli bez opieki osoby dorosłej, byliśmy zmuszeni ich nie dopuścić.  Po podliczeniu punktów zebraliśmy się po raz kolejny na apelu, aby podsumować całą akcję.

Miejska Gra Niepodległościowa wymagała od nas ogromnej pracy i wysiłku, ale przyniosła wielką korzyść dla naszego środowiska. Zostaliśmy zauważeni nie tylko przez mieszkańców miasta, ale też przez lokalne media. Już w najbliższym wydaniu chełmskiej prasy relacja z gry! Zainteresowała się nami też TVP 2 - program Panorama Lubelska (wyemitowany 11 listopada o godz. 18:30) i stacje radiowe - radio eR i Radio Lublin:
Radio Lublin

TVP Lublin

Mateusz Grzeszczuk HO