Wpłać darowiznę na Centrum Rozwoju Przekaż 1% Skautom Europy Youtube - obozy Youtube - Droga Cię wzywa

Kurs ekspresji w Ząbkach

Michał F, 2008-12-09 Tagi: kursy

W dniach 24-26 października 2008 r. odbył się pierwszy w historii SHK "Zawisza" FSE kurs ekspresji dla instruktorek i instruktorów. Wzięły w nim udział 33 osoby, przewodniczki i wędrownicy z Garwolina, Lublina, Puław, Pionek, Radomia i Warszawy.Kurs miał miejsce w Publicznym Gimnazjum nr 2 pod Warszawą i został zorganizowany przez rodowitego ząbczanina Błażeja Marzocha HO z pomocą Piotra Jurgi HO w funkcji kuchmistrza.

Kurs przeprowadził Bruno Borde RS - Francuz, który od 2008 r. jest odpowiedzialny za rozwój ekspresji w FSE na międzynarodowym poziomie. O doświadczeniu Brunona świadczy m.in. to, że w czasie najwyższego rozwoju francuskiego Scouts d'Europe (początek lat 90; 40 tys. członków) odpowiadał on za rozwój ekspresji w swoim kraju i przeprowadził dziesiątki kursów w różnych regionach, w tym także międzynarodowy kurs ekspresji FSE w Banneux w lipcu 2008 r.

Merytoryczną zawartość kursu stanowiły: konferencja dotycząca teoretycznych podstaw ekspresji skautowej oraz warsztaty dyrygowania, gry scenicznej, pantomimy, ekspresji manualnej i innych technik ekspresji. Kulminacyjnym punktem kursu było sobotnie świeczysko, w którym uczestniczyli zaproszeni goście: dyrektorka szkoły Małgorzata Zyśk, burmistrz Robert Perkowski oraz szczepowy, duszpasterz i harcerze działającej w Ząbkach 11. Drużyny Warszawskiej. Scenki i piosenki przeplatane były komentarzami Brunona Borde, który wraz z uczestnikami świeczyska podsumowywał na gorąco wszystkie wystąpienia.