Wpłać darowiznę na Centrum Rozwoju Przekaż 1% Skautom Europy Youtube - obozy Youtube - Droga Cię wzywa
Łotwa otwarta

Łotwa otwarta

Marcin Kuczaj HR, 2011-03-30 Tagi: Łotwa, spotkania, Europa

Wylatując z Warszawy do Rygi na krótkie wakacje, wiedzieliśmy o istnieniu jednej przewodniczki, Ilony Griboniki, która miała nas ugościć. Jako że Ilona nie widziała możliwości żadnego spotkania z miejscowymi skautami (środowisko dopiero się buduje), to mundury zabraliśmy w zasadzie na wszelki wypadek. To, co wydarzyło się dalej, przerosło nasze najśmielsze oczekiwania.

Dowiedzieliśmy się o Mszy św. z okazji jubileuszu kapłaństwa kard. Jānisa Pujatsa. Na koniec Mszy św. złożyliśmy kardynałowi najlepsze życzenia i wręczyliśmy osławioną kronikę z obozu 11. Warszawskiej FSE. Po Mszy św. zostaliśmy zaproszeni na uroczystą kolację. Abp Zbigniew Stankiewicz podkreślił, że bardzo nas wspiera i chętnie widziałby na Łotwie Skautów Europy. Rozmawialiśmy też z rektorem oraz kadrą seminarium duchownego, kleryków zaprosiliśmy na Adalbertusa. Daliśmy się też poznać obecnym ambasadorom i dziennikarzom. To wszystko nawet nie przeszło nam przez myśl, kiedy kilka godzin wcześniej przemierzaliśmy zamarznięte bagna celem dotarcia nad Bałtyk. A jednak.

Jakkolwiek nasze języki się bardzo różnią, to gościnność jest wspólną domeną Łotyszy i Polaków. Swoją szczodrością i poczuciem humoru miło zaskoczył nas ks. Andrzej, który w duszpasterskiej pracy wspiera Ilonę. Mamy nadzieję, że nasze drogi jeszcze się przetną!

Marcin Kuczaj HR
namiestnik harcerzy