Wpłać darowiznę na Centrum Rozwoju Przekaż 1% Skautom Europy Youtube - obozy Youtube - Droga Cię wzywa
Międzynarodowy weekend w Château-Landon

Międzynarodowy weekend w Château-Landon

Ela Romanek, 2011-04-12 Tagi: spotkania, Europa

W miniony weekend - 9-10 kwietnia 2011 - w Château-Landon we Francji odbyło się międzynarodowe spotkanie szefów, podczas którego francuscy Skauci Europy dzielili się swoimi doświadczeniami organizacyjnymi i pedagogicznymi. W spotkaniu uczestniczyło około 75 szefowych i szefów z różnych krajów Europy, w tym 7 osób z Polski.

Francuzi dzielili się sposobem funkcjonowania poszczególnych gałęzi w ich kraju, tym jak odbywa się formacja szefów i jak wyglądają struktury organizacji. Swoje doświadczenia dotyczące rozwoju przedstawili również Szwajcarzy, Białorusini oraz Polacy - mieliśmy możliwość przedstawienia naszego sposobu zwiększenia liczebności członków do 2 tysięcy w tak krótkim czasie. Podczas spotkania przedstawione zostały także plany organizacyjne Światowych Dni Młodzieży i najbliższego Eurojamu (międzynarodowego zlotu zielonej gałęzi), który planowany jest w 2014 roku we Francji.

Dla mnie jednak najważniejszym doświadczeniem tego spotkania było nawiązanie kontaktów z szefami z różnych krajów: Francji, Hiszpanii, Portugalii, Belgii, Białorusi, Słowacji, Szwajcarii, Włoch i Rosji. Choć spędziliśmy ze sobą jedynie dwa dni, poczułam jakbym znała te osoby przynajmniej od miesięcy. Dlaczego? Zjednoczyły nas wspólne doświadczenia skautingu, podobne problemy i radości, wymiana pomysłów, narodziny nowych inicjatyw. Wymiar europejski staje się piękny dopiero wtedy, kiedy nim naprawdę żyjemy, kiedy poznajemy ludzi i nawiązujemy kontakty. Czy skorzystamy z danej nam możliwości, aby nasza skautowa przygoda stała się jeszcze bardziej ekscytująca, zależy już tylko od nas. Możliwości są bardzo duże!

Zdjęcia z tego wydarzenia można obejrzeć tutaj:
https://picasaweb.google.com/jmzochowski/2011040910ChateauLandon#

Ela Romanek
szefowa lubelskiego Ogniska św. Tereski od Dzieciątka Jezus