Wpłać darowiznę na Centrum Rozwoju Przekaż 1% Skautom Europy Youtube - obozy Youtube - Droga Cię wzywa
Obozy szkoleniowe nurtu żeńskiego zakończone

Obozy szkoleniowe nurtu żeńskiego zakończone

Dominika Stanios, 2011-09-06 Tagi: kursy, wędrówka, obozy szkoleniowe, namiestnictwo, Jadwiga, Dżungla, W drogę

Na przełomie lipca i sierpnia odbyły się obozy szkoleniowe, przygotowujące szefowe do podjęcia służby w nowym roku harcerskim. Zachęcamy do zapoznania się z krótkimi relacjami z poszczególnych kursów.

Dżungla - kurs dla szefowych wilczków

W tym roku wyjątkowo, bo w ostatnim tygodniu lipca, a nie w jak w latach ubiegłych w sierpniu, odbył się obóz szkoleniowy dla żółtej gałęzi żeńskiej w lasach k. Błotnicy, niedaleko miejscowości Czarnej i „rzut beretem” od Stąporkowa Na obozie nie mogło zabraknąć Starych Wilków, czyli namiestniczki Kasi Dyby HR oraz Bagheery - Natalii Bogdan, wspieranych przez Wilczego DuszPasterza ks. Bogdana Kalinowskiego oraz rozbrykanych wesołych wilczków w liczbie 21 sztuk - uczestniczek. W tym roku nie miałyśmy żadnych zagranicznych gości.

Co się dzieje na takim obozie? Były gry, zabawy, wykonywałyśmy różne manualne rzeczy z prawie „niczego” (papier toaletowy, wytłoczki do jajek), prześpiewałyśmy już całkiem sporą listę „szlagierów’ wilczkowych oraz, ale to tylko w przerwach, konferencje o metodzie, duchowości i prowadzeniu gromady oraz z większymi przerwami na pichcenie smakowitych posiłków. Pod koniec każdego dnia przewidziane było ognisko, na którym wilczkowych harców nie było końca. Zakończeniem dnia zawsze była wspólna modlitwa i błogosławieństwo księdza Bogdana.

Dh Ania Oleszczyk HR, która prowadziła konferencje na obozie dla zielonej gałęzi, odwiedziła nas ze swymi dziećmi Łucją i Beniem.

Niesamowita radość wspólnego obozowania pomimo towarzyszącego nam deszczu, trwała 7 dni. Aż żal było wyjeżdżać do domu. Wszystkich chętnych do odbycia „żółtej przygody” zapraszam na kurs Dżungla 2012 na stopień 1. dla początkujących lub dla wtajemniczonych na 2. stopień.

Katarzyna Dyba HR
namiestniczka wilczków

Obóz szkoleniowy Skautów Europy Dżungla 2011

Jadwiga - kurs dla szefowych harcerek

W dniach 25.07 - 01.08.2011 w lasach niedaleko Błotnicy po raz trzynasty odbył się obóz szkoleniowy "Jadwiga" dla drużynowych i przybocznych. Pierwszy taki kurs odbył sie w 1998 roku, wtedy prowadziła go ówczesna namiestniczka Anna Oleszczyk HR, ktora w tym roku również wspierala nasz Kraall! Na tegorocznym obozie oprócz trzydziestu Polek, zagościły również szefowe z zagranicy: cztery Słowaczki, jedna Łotyszka oraz jedna Szwajcarka. Wymiar europejski w najlepszym wydaniu! Uczestniczki zostały podzielone na sześć radosnych, pełnych entuzjazmu i energii zastępów: Komar, Świstak, Jaszczurka, Baran, Ryś oraz Jaskółka jako jedyny zastęp drugiego stopnia.

Oprócz wielu gości, którzy wsparli tegoroczną "Jadwigę" konferencjami i warsztatami, na stałe w Krallu nad całością czuwała Anna Chałupa HR - namiestniczka harcerek w Polsce, duszpasterz namiestnictwa harcerek o. Robert Pawlak, mistrzyni ekspresji Dorota Herdzik wędr. - drużynowa 2. Rząsińskiej FSE oraz kwatermistrz Katarzyna Szczypek HR - drużynowa 4. Warszawskiej FSE.

Wiele rozmów, wiele warsztatów, wiele pomysłów na przyszly rok, zgłębianie metody, budowanie relacji, śpiew, radość, bliskość natury - tak w kilku slowach mozna opisac ten czas. Czekamy na następną, jeszcze liczniejszą "Jadwigę 2012"! I juz teraz zapraszamy na spotkania Ekipy Krajowej Harcerek!

Katarzyna Szczypek HR

Obóz szkoleniowy Skautów Europy Jadwiga 2011

W drogę - wędrówka szkoleniowa dla szefowych przewodniczek

23 lipca wyruszyłyśmy w drogę, która wiodła nas przez malownicze tereny puszczy Kozienickiej. Dziewczyny przyjechały z różnych miast Polski, prym tym razem wiodły krakowianki. Pełne wiary, radości i gotowości, by nieustannie wzrastać, po modlitwie Anioł Pański wyruszyliśmy z Kozienic. Na naszej drodze spotykałyśmy bardzo ofiarnych i życzliwych nam ludzi, którzy udostępniali tereny na nasze obozowiska oraz dzięki którym nigdy nie brakowało nam wody. Ich bezinteresowność i otwarcie w przyjęciu do siebie grupki szalonych przewodniczek ujęła każdą z nas. Podczas postojów nasze obozowiska odwiedzali goście:

  • Kinga Jędrusik HR, która podzieliła się z nami swoimi przemyśleniami na tema zeszytu przewodniczek oraz poprowadziła warsztaty na temat komunikacji,
  • Monika Mróz HR uświadomiła nam, czym charakteryzuje się styl przewodniczki,
  • Anna Oleszczyk HR opowiedziała nam jak kształtuje się droga do FIAT oraz kim dla każdej z nas powinna być Matka Drogi.

Ważne tematy duchowe poruszał w swych konferencjach, ale również podczas Mszy świętej ks. Piotr Zamaria.

Przez całą drogę czuwały nad nami, ale również dzieliły się swoim bagażem doświadczeń nasze HR-ki: Ania Mazurek, Dominika Pruszyńska, Justyna Staszak. Jesteśmy im wszystkie wdzięczne za włożony trud i wysiłek w przygotowaniu i prowadzeniu szkolenia.

W czasie wędrowania wszystkie bardzo zbliżyłyśmy się do siebie. Nawiązały się między nami nowe przyjaźnie i znajomości. Dziewczyny zaczęły planować wspólne wędrówki i rekolekcje.

Jadwiga Szuba

W drogę 2011