Wpłać darowiznę na Centrum Rozwoju Przekaż 1% Skautom Europy Youtube - obozy Youtube - Droga Cię wzywa
Orszak Trzech Króli w Warszawie

Orszak Trzech Króli w Warszawie

Katarzyna Lisiecka wędr., 2012-01-08 Tagi: Orszak Trzech Króli, Warszawa

Już po raz czwarty, 6 stycznia 2012, ulicami Warszawy przeszedł Orszak Trzech Króli. Królowie, wielbłądy, anioły, diabły, harcerze, harcerki... Kogo tam nie było? Brali w nim udział także Skauci Europy.

Punktualnie o godzinie 12.00 rozpoczął się Anioł Pański prowadzony przez kardynała Kazimierza Nycza. Zaraz potem zaczął się formować Orszak. Wspaniali królowie i ich dwórki, pastuszkowie, aniołki, a nawet smok chiński! Licznie zgromadzone na pl. Zamkowym dzieci próbowały się przecisnąć jak najbliżej, by dojrzeć piękne stroje i przebrania aktorów. Największą atrakcją tej części imprezy był jednak bez wątpienia król afrykański, który jechał na wielbłądzie. Nie można również nie wspomnieć o ochronie Orszaku – dzielnych i uśmiechniętych (choć podobno zmarzniętych) wędrownikach z Warszawy i okolic.

Na trasie Orszaku, niedaleko za Michałem Archaniołem (sic!), usadowiły się diabły. Namawiały (bardzo sugestywnie, trzeba przyznać), do podpisania cyrografu. W zamian oferowały niższe podatki, sławę, pieniądze… Wśród nich można było rozpoznać harcerzy z 11. Warszawskiej FSE wraz z drużynowym – Piotrem Laskowskim.

Swoje miejsce na trasie miały także anioły walczące o duszę człowieka (przekonywały, że prawdziwe szczęście można odnaleźć tylko przy Bogu) oraz król Herod.

Plac Piłsudskiego, cel Orszaku, zamienił się na ten jeden dzień w roku w małe miasteczko Betlejem. Królowie i ich dwory po kolei oddawały nowonarodzonemu Jezusowi pokłon, a zgromadzeni ludzie śpiewali Mu kolędy i wznosili na Jego cześć okrzyki. Nie zabrakło także odczytanej przez kardynała Nycza ewangelii o narodzeniu Zbawiciela.

Skauci Europy, oprócz zaangażowania aktorskiego czy porządkowego, mieli także inne funkcje. Nie można nie wspomnieć chociażby o dzielnych harcerkach, które zbierały pieniądze dla Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia i rozdawały korony.

Największe jasełka w Europie – jak organizatory nazywają Orszak Trzech Króli – odbyły się w tym roku w 24 miastach Polski. Wzięło w nim udział ponad 100 tysięcy osób (z czego prawie 1/3 w Warszawie).

Katarzyna Lisiecka wędr.