Wpłać darowiznę na Centrum Rozwoju Przekaż 1% Skautom Europy Youtube - obozy Youtube - Droga Cię wzywa
Ostrogi 2011 zakończone

Ostrogi 2011 zakończone

Jakub Matejuk HO, 2011-07-27 Tagi: Ostrogi, zloty

Na starcie prawie 58 zastępów, 16 drużyn. Skauci z takich miast jak: Chełm, Lublin, Skarżysko-Kamienna, Warszawa, Wrocław, Radom, Garwolin, Puławy, Rawa Mazowiecka, Kraków. Podjęli wyzwanie. Rywalizowali o symbol rycerskich cnót. Te zmagania to Roczna Wielka Gra Narodowa "Ostrogi 2011", której finał z dniach 22-24 lipca odbył się w Czarnym Dunajcu. Na finałowy zlot przybyło 13 polskich drużyn. Towarzyszyły im również zastępy z 5 drużyn z Rosji i Francji. Łącznie ponad 350 osób.

Trzydniowy zlot, na który przybyli najlepsi, był wielkim testem charakteru oraz ducha skautowego. Piątkowy SkautFest, czyli wspólne biesiadowanie przy ogniskach i poznawanie różnych regionów, krajów odbywał się w deszczu, co niewątpliwie obniżyło morale. Mimo to blask ognisk nie gsł do późna. Następnego dnia zaczęła się gra. Gra, podczas której, dzięki już bezchmurnemu niebu, mogliśmy dostrzec magię tego miejsca, urok Tatr. Dwugodzinny bieg po punktach był dopiero wstępem do wielkiej bitwy. Wieloetapowy atak na twierdzę to było to! Całość trwała około godziny, podczas której najpierw, po zaciekłym oblężeniu, obrońcy zostali wyparci z zewnętrznych umocnień a potem, podczas bardzo dynamicznej i zaciekłej walki, padła także centralna cytadela. Emocje podczas tak bezpośredniej rywalizacji sięgały zenitu.

Zaraz po bitwie odbyło się długie ognisko przygotowane przez 11. Warszawską FSE oraz 1. Chełmską FSE na specjalnie zrobionej scenie. Przedstawienie ukazywało zabawne historie pewnego rycerza.

Następnego dnia pozostało już tylko zwinąć obozowiska i udać się do domu. Wcześniej jednak uczestniczyliśmy we mszy świętej i apel kończący cała Roczną Grę Narodową "Ostrogi 2011". Wśród ogólnego entuzjazmu i radości nastąpiło podsumowanie, podziękowanie organizatorom oraz to co najważniejsze – wyróżnienie zastępów, której spisały się najlepiej. Pierwsze miejsce zajął zastęp Tygrys z 1. Chełmskiej FSE, drugie Ryś z 11. Warszawskiej FSE, później Sokół z Chełma i Rosomak z 9. Lubelskiej FSE. One wszystkie zostały wyróżnione złotymi Ostrogami.

Cały zlot w tematyce rycerskiej jak i nazwa "Ostrogi", będąca symbolem rycerskich cnót, podkreślały rycerstwo w harcerskim postępowaniu i myśleniu.

Jakub Matejuk HO
rzecznik prasowy Ostróg 2011

Ostrogifot. Jerzy Żochowski

Ostrogifot. Iza Grzywa