Wpłać darowiznę na Centrum Rozwoju Przekaż 1% Skautom Europy Youtube - obozy Youtube - Droga Cię wzywa

"Otoczmy troską życie" - Warsztaty pierwszej pomocy, Skarżysko-Kamienna, 14.06.2009

Paweł Dąbrowa, 2009-07-29 Tagi: warsztaty

Technika samarytanka - i jakie tu wykonać dzieło? Hm? to nie może być nic prostego, standardowego. Napisać książkę o pierwszej pomocy - to odpada, mądrzejsi ode mnie pisali, a i tak niestety mało wnosiły one w nasze życie. Zrobić prezentację pierwszej pomocy? Może to i dobry pomysł, ale czyżby nie za prosty? Gra z pierwszej pomocy jest w porządku, ale harcerze/harcerki mają to na co dzień. To co? A gdyby zrobić tak coś ambitniejszego - coś, co nie tylko mnie rozwinie, ale i przyda się innym? Coś, co być może zmieni mentalność naszego społeczeństwa, rozwinie chłopaków i dziewczyny z naszego środowiska? Tak, to musi być to. To będzie MOJE DZIEŁO!

Mniej więcej w taki sposób (z pewnością trochę ubarwiony), zrodził się pomysł na warsztaty pierwszej pomocy.

W Kościele obchodzony jest Rok św. Pawła, ale czy każdy wie, że jest to także rok życia?

Uzgodnienie szczegółów warsztatów z o. proboszczem, szefem kręgu, szczepowym i z ratownikami. Do tego dochodzą zastępy, wędrownicy, przewodniczki i wilczki. Wszystko udało się dzięki oo. franciszkanom, sponsorom, ratownikom i szczepowi skarżyskiemu, który po odpowiednim przeszkoleniu był gotowy dzielić się swoją wiedzą!

Czy potrzeba było dużo wysiłku, żeby to zrobić? Być może, ale chyba i tak najważniejszy był pomysł. Najwięcej czasu zabrała mi "papierkowa robota", której niestety nie mogłem się ustrzec: podania o dofinansowanie, zaproszenia, plakaty, faktury, plany, prezentacja, notki do prasy lokalnej... Szkolenie chłopaków z zastępów i sama prezentacja pierwszej pomocy wydawała się przy tym właściwie niczym.

A jak po warsztatach? Może rewelacyjnie dużo osób nie było, ale na pewno warto było je zorganizować. Mam nadzieję, że choć w minimalnym stopniu zmienią one postawę ludzi i będą dodatkowym motorem napędowym rozwijającym nasze środowisko. Może dzięki warsztatom powstaną nowe drużyny i gromady przy kolejnych parafiach?

Ja oczywiście zamierzam kontynuować organizację warsztatów w kolejnych latach, jeśli tylko znajdą się chętni do pomocy - o co chyba nie należy się zbytnio martwić. Na koniec jeszcze chciałbym zachęcić pozostałe środowiska do organizacji podobnych przedsięwzięć. Mam nadzieję, że te warsztaty będą doskonałą inspiracją... 

Paweł Dąbrowa EV
Skarżyski Krąg św. Pawła Apostoła