Wpłać darowiznę na Centrum Rozwoju Przekaż 1% Skautom Europy Youtube - obozy Youtube - Droga Cię wzywa

Pielgrzymka do Vezelay - relacja komisarza federalnego

Zbigniew Minda, 2009-10-30 Tagi: Europa, Vezelay

Właśnie wylądowaliśmy na starcie pielgrzymki do Vezelay. Grzeje słońce. Siedzę z Puławiakami i jemy obiad. Pozdrawiają. Jest bosko.
30 X, piątek

20.12 Rozpoczęła się pielgrzymka. 4 polskie kręgi i 1 ukraiński wędrują do Vezelay. Po południu szedłem z Kręgiem Białostockim, który maszerował z Francuzami z Haute-Seine, na północny zachód od Paryża. 25 Francuzów. Od razu szef robi ceremonię nałożenia brązowych chust ponad 10 młodym. Chustę otrzymuje również Marcin z Białegostoku, 23 lata, student piątego roku ochrony środowiska, który nie jest jeszcze harcerzem. Nie kryje wzruszenia.

Po 7 km marszu pod górkę docieramy do Lormes. Msza św., polifonia chwytająca za serce, a teraz ryba po grecku z ryżem i brokułami w wykonaniu Piotrka Jurgi z Puław. Po kolacji spotkanie z Vincentem Daufresne, namiestnikiem wędrowników.

22.00 Lormes, mała mieścinka. Głęboka Francja. Godzina 22.00. Francuzi śpią. Jedynie dwudziestka wędrowników z Polski zażywa kąpieli przy miejskim hydrancie. Styl nadają wędrownicy z Rawy i Garwolina/Pilawy.

31 X, sobota

15.28 W drodze do Vezelay. Godzina Wędrownika. Krótki rękaw, krótkie spodnie. Gorąco. Słońce piecze. Na wielkich górzystych łąkach tłumy wędrowników modlących się do Boga. Amazing. Sześć tysięcy w 2020.

16.09 Młodzi z Pilawy i Rawy nadają styl. Absolutnie zachwyceni, że mogą deptać francuskie drogi jakby to były nasze. Mieć z tego satysfakcję - oto jakbym najprościej zdefiniował wymiar europejski.

23.11 Dziś na radzie szefów jeden z szefów francuskich powiedział: "Moi chłopcy byli pod wrażeniem Polaków myjących się pod hydrantem". Dziś też prawie wszyscy Polacy pod kranami od stóp do głów, razem z komisarzem federalnym, podczas gdy tylko nieliczni Francuzi.

1 XI, niedziela

12.02 Ukraińcy wędrują wspólnie z Francuzami. Ciepło. Zakładam krótkie spodenki, bo w długich się nie da. Rozbrzmiewa w drodze śpiew różańca. Na przemian "Zdrowaśka" w stylu cerkiewnym oraz po francusku. Oba śpiewy chwytają za serce.