Wpłać darowiznę na Centrum Rozwoju Przekaż 1% Skautom Europy Youtube - obozy Youtube - Droga Cię wzywa
Pielgrzymka Harcerstwa Polskiego do KL Dachau

Pielgrzymka Harcerstwa Polskiego do KL Dachau

Piotr Kucharczak, 2013-12-23 Tagi: pielgrzymka, Dachau, Europa

W dniach 13-15 grudnia 2013 odbyła się harcerska pielgrzymka Harcerstwa Polskiego do KL Dachau w Niemczech, miejsca uwięzienia i śmierci bł. Stefana Frelichowskiego "Wicka". Pielgrzymka zgromadziła polskie harcerki i polskich harcerzy z organizacji polonijnych, jak i krajowych. Swoją obecność potwierdziła delegacja Skautów Europy.

Pielgrzymka rozpoczęła się w piątek po południu. Podczas mszy świętej w kościele pod wezwaniem św. Stanisława Kostki na warszawskim Żoliborzu grupa harcerzy zawierzyła czas pielgrzymki bł. St. Frelichowskiemu. Jako że w tym dniu przypadała 32 rocznica wprowadzenia stanu wojennego modlono się w intencji naszej Ojczyzny jak i ofiar i czci pamięci wszystkich Polaków którzy byli prześladowani za to że chcieli żyć w wolnej i demokratycznej Polsce. Sanktuarium bł. ks. Jerzego Popiełuszki pozwoliło w dodatkowy sposób zgromadzić się niemal tak jak wtedy kiedy to na mszę w intencji Ojczyzny przyjeżdżali ludzie z całej Polski. Po Eucharystii wyruszono w długą podróż.

Sobotni ranek 14 grudnia powitano w Dachau. Najpierw msza święta w klasztorze Sióstr Karmelitanek pw. Najświętszej Krwi w intencji kanonizacji bł. ks. phm. Stefana Frelichowskiego i po niej uczczenie relikwi ks. Frelichowskiego. Następnie wysłuchano krótkiej prezentacji o życiu ks. Frelichowskiego poprowadzoną przez miejscową Siostrę zakonną. Przedstawiciele organizacji harcerskich, konsulatu generalnego RP w Monachium oraz przedstawiciele Polonii złożyły kwiaty na placu apelowym pod Ścianą Pamięci Narodów i pod tablicą pamięci Polaków pomordowanych w Dachau. Zwiedzano były hitlerowski obóz koncentracyjny Dachau, obecnie Muzeum i Miejsce Pamięci, m.in. bloki księży polskich: nr 28 i 30, tzw. rewir 7 w którym zmarł bł. ks. S.W. Frelichowski, tutaj też złożono wieńce i zapalono znicze. Po obiedzie odwiedzono Cmentarz Pamięci Ofiar Obozu Koncentracyjnego Dachau an Etzenhausener Leiten czyli „Wzgórze Leitenberg" – miejsce spoczynku blisko 7500 więźniów. Wspólnie uczestniczyliśmy w Drodze Krzyżowej, gdzie na wzgórzu złożono wieniec i zapalono znicze. Wieczorem zgromadzono się na wieczornicy w Polskiej Parafii w Monachium, wysłuchano wykładów pt. "Dachau we wspomnieniach księży-więźniów" i "Stefan Wincenty Frelichowskiego – harcerz, kapłan, męczennik". Na zakończenie zaśpiewano kilka harcerskich piosenek, przełamano się opłatkiem i złożono świąteczne życzenia wraz z udziałem przedstawicieli Polskiej Parafii, Organizacji Polonijnych, Konsulatu Generalnego RP w Monachium.

W poranek niedzielny zwiedzano główne zabytki Monachium, m.in. Marienplatz - Plac Mariacki, dwa ratusze (stary i nowy), Mariensäule - kolumnę maryjną, jedną z najwspanialszych świątyń stolicy Bawarii - katolicki kościół Teatynów. W południe uczestniczono w polskiej mszy św. wraz z Polakami mieszkającymi na co dzień w Monachium w kościele pw. św. Józefa w czasie której podarowano miejscowej wspólnocie parafialnej tablicę upamiętniającą 100 rocznicę urodzin bł. ks. phm. Stefana Wincentego Frelichowskiego . Po mszy udano się na bawarski obiad w najbliższym gronie Polonii.

To był dobry czas aby wspólnie się spotkać z innymi organizacjami harcerskimi zarówno tymi krajowymi jak i polonijnymi z Wilna czy Wołynia, poznać cele i wymienić się doświadczeniami. Połączyła nas 100 rocznica urodzin patrona Harcerstwa Polskiego który jest dla nas nauczycielem szlachetności i orędownikiem pokoju i pojednania. Jak pisał w swoim pamiętniku "(...) wierzę mocno, że państwo, którego wszyscy obywatele byliby harcerzami, byłoby najpotężniejsze ze wszystkich" Niech te słowa pozostaną w nas i będą pomocą w kształtowaniu odpowiedzialności za naszą Ojczyznę, a miejsca takie jak były niemiecki obóz koncentracyjny Dachau miejscem pamięci i zadumy nad losem ofiar, ale również ważnym miejscem edukacji historycznej i etycznej.


Pielgrzymka Harcerstwa Polskiego do KL Dachau
Pielgrzymka Harcerstwa Polskiego do KL Dachau
Pielgrzymka Harcerstwa Polskiego do KL Dachau

Pielgrzymka Harcerstwa Polskiego do KL Dachau
Pielgrzymka Harcerstwa Polskiego do KL Dachau