Wpłać darowiznę na Centrum Rozwoju Przekaż 1% Skautom Europy Youtube - obozy Youtube - Droga Cię wzywa
Pielgrzymka przewodniczek do Paray-Le-Monial

Pielgrzymka przewodniczek do Paray-Le-Monial

Katarzyna Czerwińska, 2011-11-07 Tagi: Paray-le-Monial, Europa

W dniach 28-31 października 2011 we Francji odbyła się coroczna pielgrzymka przewodniczek francuskich do sanktuarium Serca Jezusa w Paray-Le-Monial, położonego w centralnej Francji, 130 km na północ od Lyonu. Z Polski w pielgrzymce wzięło udział ognisko z Rawy Mazowieckiej oraz z Warszawy. Wędrówka przebiegła pod hasłem "Byłam słaba, a Ty mnie zbawiłeś".

W autobusie jechałyśmy z Ukrainkami, których w tym roku było bardzo dużo, oraz z dwiema Czeszkami z Ołomuńca, które właśnie wstąpiły do naszego ruchu. Ponadto oprócz Francuzek, których było ok. 800, wędrowała duża grupa Hiszpanek oraz przewodniczek z Belgii i Szwajcarii.

Organizatorki ze strony francuskiej przyjęły nas bardzo serdecznie. W naszej niedużej ekipie były aż trzy dziewczyny mówiące po francusku, więc teraz francuska organizacja jest przekonana, że wszystkie Polki mówią w tym języku. Pierwszy dzień spędziłyśmy z przewodniczkami z Lyonu, które w przyszłym roku planują wędrówkę w Polsce razem z ogniskiem warszawskim. Drugi dzień wędrowałyśmy wspólnie z dziewczynami z Tuluzy. Tego dnia miało miejsce przedstawienie "Kobiety w Biblii", które wywarło na nas wielkie wrażenie. Było przygotowane przez francuską ekipą niesamowicie profesjonalnie - przygotowania zajęły prawie rok czasu.

W drodze dużo rozmawiałyśmy z dziewczynami z Francji oraz z towarzyszącymi im księżmi. Ogniska francuskie są coraz bardziej zainteresowane Polską, chcą przyjeżdżać tutaj na wspólne wędrówki letnie. Co chwila ktoś do nas podchodził, zagadywał i dopytywał się, skąd dokładnie jesteśmy.

Na apelu końcowym w Paray-Le-Monial był obecny Juan Carlos Corvera, zastępca komisarza federalnego, który dziękował za udział w Madrycie (spotkałyśmy dużo dziewczyn tam poznanych) oraz mówił o potrzebie pielęgnowania wymiaru europejskiego skautingu.

Katarzyna Czerwińska
ognisko warszawskie

Paray-Le-Monial 2011