Wpłać darowiznę na Centrum Rozwoju Przekaż 1% Skautom Europy Youtube - obozy Youtube - Droga Cię wzywa
Droga Cię wzywa! Pielgrzymki Skautów Europy do sanktuariów na Świętym Krzyżu oraz do Piotrkowic koło Kielc

Droga Cię wzywa! Pielgrzymki Skautów Europy do sanktuariów na Świętym Krzyżu oraz do Piotrkowic koło Kielc

Tomasz Podkowiński HR, 2012-09-18 Tagi: Święty Krzyż, Piotrkowice, pielgrzymka, przewodniczki, wędrownicy

Wrzesień każdego roku jest tradycyjnie czasem wędrówek uczestników najstarszej gałęzi wiekowej polskiej organizacji Skautów Europy, nazywanej „Drogą”, która grupuje młodzież męską i żeńską powyżej 17 roku życia w 2 odrębnych organizacyjnie i metodycznie sekcjach: wędrowników i przewodniczek. Wędrówki takie odbywają się regularnie od 1996 roku.

Czy jesteś świadomy tego, że aby wyruszyć w drogę, trzeba opuścić swój dom i samego siebie, porzucić swój egoizm, wygodę i poczucie bezpieczeństwa, szukać tego, co trudne i nie bać się ryzyka?

W dniach od 21 do 23 września br. odbędzie się pielgrzymka przewodniczek do sanktuarium Matki Bożej Loretańskiej w Piotrkowicach koło Kielc. Hasłem przewodniczek będzie „Niewiastę dzielną któż znajdzie?” W sobotę 22 września mszę świętą dla uczestniczek odprawi ks. bp. Marian Florczyk, biskup pomocniczy kielecki. Spodziewany jest udział około 150 uczestniczek.

Wędrownicy będą pielgrzymować do sanktuarium Relikwii Drzewa Krzyża Świętego na Świętym Krzyżu w dniach od 27 do 30 września. Ich pielgrzymka przebiegać będzie pod hasłem: „Jeśli kto chce iść za Mną, niech się zaprze samego siebie, niech co dnia bierze krzyż swój i niech Mnie naśladuje!”. W niedzielę ze specjalnym wykładem na temat relacji pomiędzy wiarą i nauką wystąpi Tomasz Rożek, szef działu „Nauka i Gospodarka” tygodnika Gość Niedzielny. Specjalnym gościem wędrowników będzie J.E. ks. biskup sandomierski Krzysztof Nitkiewicz, który przewodniczyć będzie Eucharystii w sobotę 29 września. Ksiądz biskup, w okresie pracy w Kongregacji ds. Kościołów Wschodnich w Rzymie, był duszpasterzem skautów. Wędrownicy spodziewają się 350 uczestników, w tym 30 z Ukrainy.

Pielgrzymki będą posiadały charakter wędrówki harcerskiej (gotowanie na ogniskach, noclegi pod namiotami, ogniska z przedstawieniami), a jednocześnie tradycyjnej pielgrzymki (niesienie chorągwi i feretronów, codzienna msza święta, różaniec, adoracja Najświętszego Sakramentu, modlitwa indywidualna). Wędrownicy zorganizują ogniska ewangelizacyjne dla mieszkańców miejscowości przez które będą pielgrzymować, w tym jedno w domu seniora w Nowym Skoszynie.

Skauci Europy zapraszają do wzięcia udziału w pielgrzymkach wszystkich powyżej 17 roku życia, zainteresowanych przeżyciem czasu przygody, przyjaźni i modlitwy.
Zobacz też wydarzenia na Facebooku: pielgrzymka wędrowników na Święty Krzyż oraz pielgrzymka przewodniczek do sanktuarium w Piotrkowicach.

 

Skauci Europy to dynamicznie rozwijająca się organizacja harcerska (w ciągu roku liczebność uczestników wzrosła o 30%), skupiająca ok. 2600 osób z 60 miast i miejscowości w całej Polsce, od 1995 r. należąca do Międzynarodowego Związku Przewodniczek i Skautów Europy - Federacji Skautingu Europejskiego.

Celem Skautów Europy jest pomoc rodzinom katolickim w integralnym wychowywaniu dzieci i młodzieży, zarówno w aspekcie ludzkim, jak i nadprzyrodzonym. Cele szczegółowe zawierają się w 5 punktach: troska o zdrowie i rozwój fizyczny, kształtowanie zmysłu praktycznego, formacja charakteru, służba bliźniemu, formacja religijna. Idea wychowawcza oparta jest o trzy filary: tradycyjną pedagogikę skautową, wiarę chrześcijańską i jedność Europy chrześcijańskiej. Praca wychowawcza odbywa się w dwóch odrębnych nurtach: harcerek i harcerzy. Dzielą się one na trzy gałęzie wiekowe stanowiące komplementarny system wychowawczy, obejmując dzieci i młodzież od 9 do 24 roku życia.

Kontakt dla mediów: Tomasz Podkowiński, tel. +48 502 368 343, e-mail: rzecznik.prasowy@skauci-europy.pl, t.podkowinski@gmail.com.