Wpłać darowiznę na Centrum Rozwoju Przekaż 1% Skautom Europy Youtube - obozy Youtube - Droga Cię wzywa
Polscy Skauci Europy biorą udział w międzynarodowym zlocie we Francji EUROJAM 2014

Polscy Skauci Europy biorą udział w międzynarodowym zlocie we Francji EUROJAM 2014

Tomasz Podkowiński HR, 2014-07-26 Tagi: Eurojam, zlot, Europa

Ponad 1700 polskich Skautów Europy (dziewcząt i chłopców) weźmie udział w międzynarodowym zlocie EUROJAM, który odbędzie się w dniach od 3 do 10 sierpnia 2014 r. w okolicach miejscowości Saint-Evroult-Notre-Dame-du-Bois w Normandii (Francja). Ogółem w wydarzeniu uczestniczyć będzie 13500 skautów i przewodniczek z 18 krajów Europy (oraz Stanów Zjednoczonych i Kanady), członków katolickich organizacji skautowych wchodzących w skład Federacji Skautingu Europejskiego (FSE). W duchu ekumenicznego otwarcia katolikom towarzyszyć będą również młodzi prawosławni (z Rosji). Polacy stanowić będą trzecią nację pod względem liczebności w zlocie, po Francuzach i Włochach. Polakom towarzyszyć będzie 20 księży, w sumie ze skautami obozować ich będzie ponad stu. Patronami zlotu są św. Teresa z Lisieux, oraz Sługa Boży Robert Schuman.

Mottem Eurojamu 2014 są słowa „Venite et videte” (Przyjdź i zobacz!) zaczerpnięte z Ewangelii Św. Jana (J 1, 39). To zaproszenie, które Jezus kieruje do uczniów Św. Jana Chrzciciela na brzegu Jordanu, którzy pytają go: „Nauczycielu, gdzie mieszkasz”?

Zlot będzie miał charakter obozu obozów poszczególnych drużyn (będą dwa osobne obozowiska; dla dziewcząt i chłopców). Każdy zastęp (drużyna skautowa składa się z 3-4 kilkuosobowych zastępów), będzie miał własne (własnoręcznie wybudowane) obozowisko, w którym skauci będą także samodzielnie przygotowywać wszystkie posiłki. Spodziewany jest udział około 1500 zastępów.

Program Eurojamu skonstruowany jest tak, by codziennie jeden zastęp z jednego kraju mógł mieć zajęcia z zastępem z innego kraju. Będą to: warsztaty z różnych technik harcerskich, wspólne kolacje, gry terenowe. W ten sposób skauci poznają bogactwo swoich kultur narodowych i będą mieć przyjaciół w całej Europie. Centralnym wydarzeniem zlotu będzie pielgrzymka do Lisieux, do grobu św. Tereski od Dzieciątka Jezus, ustanowionej Doktorem Kościoła przez papieża Jana Pawła II.

Międzynarodowy Związek Przewodniczek i Skautów Europy - Federacja Skautingu Europejskiego, które posiada status prywatnego międzynarodowego stowarzyszenia wiernych świeckich prawa pontyfikalnego (papieskiego), „krzewi specjalny program wychowania, pojmujący skauting jako drogę apostolstwa na łonie Kościoła, mającą na celu formację ludzką i chrześcijańską młodych w ramach uniwersalnego powołania do świętości, przypadającego w udziale wszystkim chrześcijanom”. Jak można przeczytać w Statucie Federalnym „Związek dąży do zgromadzenia w jednej wspólnocie wiary, modlitwy i działania, różnych stowarzyszeń narodowych Przewodniczek i Skautów Europy, których głównym celem jest wychowanie młodych metodą tradycyjnego skautingu Baden-Powella, w oparciu o zasady chrześcijańskie, będące fundamentem naszej wspólnej cywilizacji europejskiej.”

FSE chce również realizować apel skierowany przez Jana Pawła II do uczestników Eurojamu, który miał miejsce w Viterbo k. Rzymu w 1994 r. Ojciec Św. wezwał wtedy młodych skautów i przewodniczki „do tego, aby z całym młodzieńczym zapałem uczestniczyć w budowaniu Europy narodów, w której w każdym człowieku szanowana byłaby godność dziecka miłowanego przez Boga i byłaby tworzona jedna społeczność oparta na solidarności i miłości bratniej.”

Eurojam organizowany jest przez FSE co dziesięć lat. Poprzedni, z udziałem ponad 8500 uczestników, miał miejsce w Polsce w okolicach miejscowości Żelazko na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej, a jego centralnym punktem była pielgrzymka na Jasną Górę (co upamiętnia specjalna tablica wmurowana w ścianą kaplicy Cudownego Obrazu). Jego głównym organizatorem była polska organizacja Skautów Europy.

Skauci Europy w Polsce (pełna nazwa: Stowarzyszenie Harcerstwa Katolickiego „Zawisza” Federacja Skautingu Europejskiego) to dynamicznie rozwijająca się organizacja harcerska skupiająca ok. 3500 osób z ponad 60 miast i miejscowości. Skauci Europy są stowarzyszeniem zarejestrowanym w Krajowym Rejestrze Sądowym, posiadają status katolickiego prywatnego stowarzyszenia wiernych świeckich oraz organizacji pożytku publicznego.

Więcej informacji: http://www.eurojam.eu/pl/

Kontakt dla mediów:
Joanna Maj, tel. +48 601 578 141, e-mail: joanna.maj@skauci-europy.pl
Marcin Kuczaj, tel. +48 661 922 227, e-mail: marcin.kuczaj@skauci-europy.pl

 

Tomasz Podkowiński
rzecznik prasowy Skautów Europy