Wpłać darowiznę na Centrum Rozwoju Przekaż 1% Skautom Europy Youtube - obozy Youtube - Droga Cię wzywa

Polskie zastępy na zlocie ORUR-u nad jeziorem Ładoga

Mateusz Golianek, 2009-07-30 Tagi: Europa, ORJUR, zloty

1. Drużyna Rawska sł. Bożego Bernarda Kryszkiewicza została zaproszona na zlot rosyjskiej organizacji ORUR (posiadającej status obserwatora w FSE), z okazji jej stulecia. Spotkanie skautów odbywa się nad jeziorem Ładoga w dniach 25.07-02.08.2009 r. Są tam skauci z Rosji, a także z innych krajów Europy. FSE reprezentują Niemcy i Polacy (oprócz 1DRw jest też 3. Drużyna Lubelska). Poniżej gorąca relacja drużynowego 1DRw Mateusza Golianka.

Kolejna porcja informacji znad Ładogi.

Czwartek, 30 lipca 2009, 13.55. Dzisiejszy dzień był pierwszym od samego początku zlotu, kiedy mogliśmy trochę odpocząć. Co prawda snu nie było za dużo (wczoraj mieliśmy do późna ognisko), ale mieliśmy więcej czasu dla siebie. Do tej pory mamy problem z przestawieniem się na tutejszy czas - różnica w stosunku do Polski polega na tym, że nawet o 24.00 jest tu jeszcze jasno. Tak naprawdę noc trwa tu tylko 3 godziny.

Zastępy z Rawy są ciągle odwiedzane przez skautów z innych krajów - Niemiec, Stanów Zjednoczonych i oczywiście z Rosji. Wszystkich przyciąga do nas ciekawa pionierka. Amerykanie nazwali ją nawet "drapaczami chmur". Nasza kaplica przypadła także do gustu księdzu z Niemiec

W tym miejscu należy wspomnieć nieco o naszym nowym duszpasterzu ks. Stanisławie. Bardzo szybko poczuł on harcerski klimat - już od pierwszego dnia brał czynny udział w budowaniu obozowiska, a wczoraj postanowił nawet podszkolić się w korzystaniu z kompasu i mapy.

Największą atrakcją obozu jest jezioro Ładoga. Codziennie się w nim kąpiemy i nie możemy wyjść z podziwu dla jego urody i czystości (nawet zanurzywszy się do pasa, można bez większego wytężania wzroku zobaczyć swoje stopy). Kąpiele w największym jeziorze Europy o 24.00, przy zachodzie słońca, są czymś, co będziemy pamiętać do końca życia.

Chłopcy zapytani, co chcieliby przekazać rodzinie, odpowiadali zgodnie, że wszystko jest w porządku. Każdy wskazywał też, co chciałby zastać na stole po powrocie do domu.

Wszystkich zainteresowanych codziennymi informacjami ze zlotu zapraszamy na www.rawa.fse.pl