Wpłać darowiznę na Centrum Rozwoju Przekaż 1% Skautom Europy Youtube - obozy Youtube - Droga Cię wzywa
Rada Federalna i FSE Fest w Alcoron pod Madrytem

Rada Federalna i FSE Fest w Alcorcon pod Madrytem, 13-15 sierpnia 2011


Tuż przed Światowymi Dniami Młodzieży i w trakcie FSE Fest, który zgromadził ponad 2200 przewodniczek i wędrowników FSE z 16 krajów na campusie w Alcorcon, 14 sierpnia 2011, odbyła się Rada Federalna FSE, najwyższa władza Federacji Skautingu Europejskiego. Rada przyjęła sprawozdanie merytoryczne i finansowe komisarza federalnego oraz Biura Federalnego i udzieliła im absolutorium za ubiegły rok. Potwierdziła wybór Martina Hafnera z Niemiec na wiceprzewodniczącego federalnego. Przyjęła Czechy, Słowację, Ukrainę i Białoruś jako stowarzyszenia kandydujące - pierwszy krok do stania się pełnoprawnymi członkami FSE.

Tuż przed Światowymi Dniami Młodzieży i w trakcie FSE Fest, który zgromadził ponad 2200 przewodniczek i wędrowników FSE z 16 krajów na campusie w Alcorcon, 14 sierpnia 2011, odbyła się Rada Federalna FSE, najwyższa władza Federacji Skautingu Europejskiego.

Rada przyjęła sprawozdanie merytoryczne i finansowe komisarza federalnego oraz Biura Federalnego i udzieliła im absolutorium za ubiegły rok. Potwierdziła wybór Martina Hafnera z Niemiec na wiceprzewodniczącego federalnego. Przyjęła Czechy, Słowację, Ukrainę i Białoruś jako stowarzyszenia kandydujące - pierwszy krok do stania się pełnoprawnymi członkami FSE. Uchwaliła kolejny Eurojam na rok 2014 we Francji oraz ustaliła harmonogram przygotowań. Natomiast Słowacja zaprosiła na kolejne spotkanie Rady Federalnej 6-7 października 2012 w Bratysławie.

Dla mnie to były dwa najbardziej wzruszajace momenty: jednogłośne przyjęcie Czech, Słowacji, Ukrainy i Białorusi jako stowarzyszeń kandydujących (wcześniej były obserwatorami, a Czechy nie miały żadnego statusu prawnego wewnątrz FSE) oraz natychmiastowo wyciągnięta ręka Marka Smida ze Słowacji na pytanie kto zaprasza na Radę Federalną w 2012. Taka sama reakcja jak Polska 13 i 11 lat temu na pytanie o Radę Federalną (1999) i o Eurojam (2003).

W tej chwili Słowacja to najciekawszy młody fenomen FSE, ma szansę na taką rolę jaką odgrywa Polska. Mieć taką drugą Polskę tuż obok... to byłoby niesamowite. W ogóle cała czwórka naszych sąsiadów to powód do wielkiej satysfakcji dla Polski. Białorusini już montują autokar na Harce Majowe 2012, Ukraińcy za tydzień ruszają w 40 chłopa na pierwszy obóz szkoleniowy zielonej gałęzi robiony siłami ukraińskimi. Czesi odpalają od września Ołomuniec. Na Litwie za 3 tygodnie Słowacja i Białoruś zmontowały wędrówkę szkoleniową czerwonej gałęzi dziewcząt prowadzoną przez ekipę krajową z Francji (namiestniczka i jej zastępczyni!), gdzie spodziewają się 30 dziewczyn.

Rada Federalna odbywała się w niesamowitym kontekście stworzonym przez ponad 2200 dziewcząt i chłopców z 16 krajów. W dniach 13-15 sierpnia 2011 odbywał się FSE Fest, czyli wielkie święto całego FSE, który miał przygotować nas do udziału w ŚDM, w szczególności do służby jako wolontariusze. W sobotę 13 sierpnia wieczorem miała miejsce wielka paella, czyli kolacja z tradycyjną potrawą hiszpańską. Po niej odbył się wielki festiwal skautowy na estradzie przywiezionej przez Francuzów z Château-Landon. Przez nastęny tydzień wszyscy śpiewali piosenkę z występu Szwajcarów, którzy podbili serca uczestników. W niedzielę wieczorem był wielki grill, a po nim czuwanie modlitewne i różaniec przygotowane przez Polaków. Najbardziej zapadającym w serce przeżyciem była Msza Św. w uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, 15 sierpnia rano, dla wszystkich 2200 uczestników. Oprawę muzyczną przygotowali Polacy i podobnie, jak występ Szwajcarów w sobotę, tak pieśni wykonywane przez Polaków były nucone przez całe Światowe Dni Młodzieży. Witkowi oraz całej ekipie przewodniczek i wędrowników prowadzonych przez Wrocławiaków należą się ogromne brawa. Można było kupić sobie płytę ze wszystkimi pieśniami, rozpracowaną na głosy, by ułatwić ich wejście do repertuaru całego ruchu.

W każdym razie fakt, że Polacy wzięli na siebie wszystkie sprawy liturgiczne, w szczególności śpiewy, czyli sprawy artystyczne, napawa wielką satysfakcją. Zwykle wszyscy najlepiej się czują w sprawach logistycznych i lubią takie służby, I bardzo dobrze. Jednak przyszłość należy do dobrej animacji kulturalnej, artystycznej, muzycznej, teatralnej. Polskie przedstawienia tajemnic różańcowych na czuwaniu w niedzielę były też bardzo dobre. Ale najlepszy był chór Witka Świątkowskiego na Mszy 15 sierpnia. Rewelacja. Byłoby dobrze, gdyby ekspresja stawała się coraz bardziej polską specjalnością.

Rozpoczynamy przygotowania do Eurojamu i komisarz federalny będzie bardzo naciskał, by program stał pod znakiem ekspresji - tak ogniskowo-teatralno-muzyczno-ludycznej, jak i liturgicznej. To musi być nasza największa siła uderzeniowa w Złotym Wieku. Super, że Polska zrobiła tak wielki postęp w tej kwestii. W sojuszu ze Szwajcarami!

Miło było porozmawiać z Adelajdą z Lozanny, która z wielką radością mówiła o swoim uczestnictwie w Jadwidze pod koniec lipca w Polsce. Francuzko-Szwajcarka zachwycona deszczowym obozem szkoleniowym w Polsce! Teraz w jednym z naszych autokarów z Madrytu do Polski zmierza Guillem z Katalonii. Weźmie udział w obozie szkoleniowym Dżungla dla szefów i przybocznych wilczków prowadzonym przez Przemka Chojnackiego. Katalończyk na obozie szkoleniowym w Polsce! Dodajmy, że w Hiszpanii na Katalończyków mówi się: "Polacy" ze względu na brzmienie języka.

Zbigniew Minda
komisarz federalny
zbigniew.minda@uigse.org