Wpłać darowiznę na Centrum Rozwoju Przekaż 1% Skautom Europy Youtube - obozy Youtube - Droga Cię wzywa

Joanna Sielicka, 2009-10-24 Tagi: konferencje

Co w dzisiejszym prawie zawdzięczamy starożytnym Rzymianom? O co walczy Benedykt XVI? Jaka powinna być dziś Europa chrześcijańska? Między innymi na te pytania starali się odpowiedzieć prelegenci konferencji "Dusza Europy", która odbyła się w sobotę, 24 października 2009 r., na terenie kampusu Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie.

Zaproszonymi gośćmi byli: dr Dariusz Karłowicz (red. teologii Plitycznej, założyciel i prezes Fundacji Świętego Mikołaja), ks. prof. Franciszek de Longchamps de Berier (prof. Uniwersytetu Jagiellońskiego, specjalizuje się m. in. w prawie rzymskim), Piotr Kaznowski (redaktor naczelny "Christianitas"), Małgorzata Żaryn (historyk, kierownik Działu Edukacyjnego Muzeum Historii Polski), Tomasz Merta (podsekretarz stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego), dr Piotr Dardziński (politolog, dyrektor Centrum Myśli Jana Pawła II), dr Tomasz Terlikowski (teolog, publicysta, prezes Wydawnictwa "Fronda").

Konferencje zakończyło wystąpienie Zbigniewa Mindy - Komisarza Federalnego Międzynarodowego Związku Przewodniczek i Skautów Europy, który mówił o "misji" Skautów Europy, będącej jedną z odpowiedzi na pytanie o sposób zachowania chrześcijańskiej tożsamości starego kontynentu.

W obliczu coraz większego laicyzowania się Europy konferencja o jej "duszy" przyciągnęła wielu słuchaczy, w tym dużą grupę Skautów ze Stowarzyszenia Harcerstwa Katolickiego - "Zawisza" Federacja Skautingu Europejskiego (Stowarzyszenie należy do Międzynarodowego Związku Przewodniczek i Skautów Europy).

Joanna Sielicka