Wpłać darowiznę na Centrum Rozwoju Przekaż 1% Skautom Europy Youtube - obozy Youtube - Droga Cię wzywa
Rocznica Chrztu Polski - 14 kwietnia

Rocznica Chrztu Polski - 14 kwietnia

Tomasz Szydło HR, 2013-04-13 Tagi: Chrzest Polski

W najbliższą niedzielę - 14 kwietnia - obchodzimy rocznicę Chrztu Polski. Nie ma pewności, ale najprawdopodobniej w Wielką Sobotę, która w 966 roku przypadała właśnie 14 kwietnia, zgodnie z tradycją Kościoła Katolickiego, Mieszko I przyjął chrzest. O fakcie tym najczęściej zapomniany, jest nieobecny w kalendarzu naszych rocznic, tych chwalebnych i tych bolesnych. Pamiętamy o rocznicy odzyskania niepodległości, uchwalenia Konstytucji 3-Maja, „Cudu nad Wisłą”, powstań narodowych, a zapominamy o początkach Państwa Polskiego.

Chrzest Polski to kluczowe wydarzenie w dziejach naszego Narodu, bez którego nie byłoby nas dzisiaj, tak jak wielu innych zapomnianych już ludów i narodów. Praktycznie jest on nieobecny w powszechnej świadomości naszego społeczeństwa. Czy słusznie? Z pewnością nie! Ten odważny akt Mieszka, poza oczywistym wymiarem religijnym miał również wymiar strategiczny i polityczny. Dzięki niemu nasza Ojczyzna dołączyła do rodziny narodów europejskich, do kręgu cywilizacji Zachodniej Europy. Bez tego wydarzenia trudno sobie wyobrazić naszą kulturę i tożsamość.

Dlatego dzisiaj, w dobie kruszenia się fundamentów, na których zbudowany jest nasz byt narodowy, w dobie niepewności i obawy o naszą przyszłość, o jutro naszych dzieci i wnuków, pamiętajmy o rocznicy Chrztu Polski. Niech ten dzień stanie się okazją do zadumy i refleksji nad odpowiedzialnością dla naszych najbliższych, okazją do brania odpowiedzialności za naszą przyszłość. Niech odwaga i dalekowzroczność Mieszka I będzie inspiracją dla naszych polityków.

Zamanifestujmy naszą pamięć o początkach naszej państwowości poprzez wywieszenie w tym dniu biało-czerwonych flag.

Tomasz Szydło HR