Wpłać darowiznę na Centrum Rozwoju Przekaż 1% Skautom Europy Youtube - obozy Youtube - Droga Cię wzywa
Rozpoczęcie roku pracy Skautów Europy z archidiecezji Warszawskiej

Rozpoczęcie roku pracy Skautów Europy z archidiecezji Warszawskiej

Piotr Czerwiński HR, 2014-09-15 Tagi: Rozpoczęcie rokuSkautów Europy z archidiecezji Warszawskiej

W ubiegłą sobotę w podwarszawskim Milanówku, Mszą św. odprawioną pod przewodnictwem JE Kardynała Kazimierza Nycza rozpoczęli swój rok pracy Skauci Europy z archidiecezji warszawskiej. W Eucharystii, uroczystym apelu, a później rodzinnym pikniku wzięło udział ponad pół tysiąca harcerek i harcerzy ze szczepów działających nie tylko przy parafiach w stolicy, ale również w wielu podwarszawskich gminach.

W kazaniu Ksiądz Kardynał zawarł podziękowania dla Skautów za ich obecność w parafiach i udział we wspólnym dawaniu świadectwa wiary wraz z innymi ruchami i wspólnotami kościoła katolickiego. Jego Eminencja wskazał także na solidne fundamenty jakie potrzebne są do tego, by owe świadectwo dawać, a których źródłem jest Ewangelia. Wyraził też pewność, że właśnie w Skautach Europy, budowanie fundamentu na skale ma miejsce i jest wyrażaniem Dobrej Nowiny w praktyce, w codziennym życiu harcerek i harcerzy, nie tylko na zbiórkach, ale także w szkole, w domu, na uczelni czy w miejscu pracy.

Po Mszy św. miał miejsce apel, podczas którego słowo do zebranych skierował też gospodarz miejsca, burmistrz Milanówka, Jerzy Wysocki. W krótkich i prostych słowach doceniając entuzjazm i zaangażowanie Skautów Europy, zaprosił ich także do opieki nad miejscami pamięci znajdującymi się na terenie miasta. Z kolei obecnemu także na apelu Księdzu Kardynałowi został wręczony kosz z upominkami od miasta Milanówek i Skautów Europy. 

Na zakończenie apelu tradycyjnie miały miejsce ceremonie o charakterze istotnym dla całego warszawskiego środowiska Skautów Europy. 

Ustępująca warszawska hufcowa Marysia Minda HR otrzymała bardzo radosne podziękowania za pełnioną służbę nie tylko od władz Stowarzyszenia ale przede wszystkim od bardzo spontanicznych i ekspresyjnych harcerek z 2. Hufca Warszawskiego. Następnie naczelniczka Magdalena Gzik HR, mianowała następczynię dh Marysi - Aleksandrę Olechowską, która dotychczas była drużynową przy Sanktuarium na Siekierkach, zaś ustępująca hufcowa została zaproszona do dalszej pracy pedagogicznej na funkcji nowej namiestniczki harcerek. 

Warto zauważyć, że tegoroczne rozpoczęcie roku nie przypadkowo miało miejsce w Milanówku. Oprócz tego, że jest to jedno z najmłodszych środowisk w naszym Stowarzyszeniu, bo blisko rok temu był tu tylko jeden Skaut Europy, to obecnie działa zarówno drużyna i gromada nurtu męskiego oraz dwa zastępy harcerek z BLUSZCZa i tworzy się gromada wilczków dziewczynek.

Wobec tak dynamicznego rozwoju środowiska, w szczególności w nurcie męskim, hufcowy Dobromił Błachowiak HR dokonał w imieniu władz Federacji uroczystego wręczenia sztandaru szczepu bł. Jose Sanchez del Rio  i tym samym aktu uznania jednostek za spełniające kryteria Federacji Skautingu Europejskiego. Sztandar odebrał szczepowy Grzegorz Truchel w asyście drużynowego Patryka Kocielnika i akeli Bartka Wierzbickiego.

Na koniec kilka słów powiedział przewodniczący Skautów Europy w Polsce Piotr Sitko HR, zachęcając wszystkich do intensywnej pracy w jednostkach i przypominając o przyszłorocznym Sejmiku Stowarzyszenia, który odbędzie się właśnie na terenie Archidiecezji Warszawskiej.

Piotr Czerwiński HR