Wpłać darowiznę na Centrum Rozwoju Przekaż 1% Skautom Europy Youtube - obozy Youtube - Droga Cię wzywa
Rzekotka w Lublinie

W Lublinie odbyło się spotkanie drużynowych z całej Polski

Małgorzata Gospodarczyk, 2016-03-08

Miniony weekend nie był zwykłym weekendem w Lublinie. Zjawiło się w nim ponad 40 drużynowych i przybocznych z calutkiej Polski, by spotkać się na Rzekotce i dyskutować o sprawach zielonej gałęzi. Tematem numer 1 były oczywiście zbliżające się Wielkie Harce Majowe 2016 „Chrzest Polski”.

Choć część osób zawitała do miasta inspiracji już w piątek wieczorem, program rozpoczął się w sobotę rano. Jak na porządne harcerki przystało, zaczęłyśmy od Mszy świętej. Tak rozpoczęty dzień zwiastuje owocne obrady i tak też było.

Poszczególne ekipy przygotowujące Harce Majowe przedstawiały swoje projekty i potrzeby, konsultując z uczestniczkami Rzekotki swoje pomysły na ich realizację. Pytań i rozwiązań było niemało, a dzięki temu Harce na pewno będą niezwykłym przeżyciem.

W międzyczasie zjawił się Paweł Dąbrowa, który opowiedział nam o akcji 1%, podpowiadając w jaki sposób możemy pozyskać z tego źródła finanse na wydatki dla naszych jednostek.

Był też czas na Godzinę Światła na łonie natury. 40 harcerek rozważających Słowo Boże na ławeczkach, kamieniach czy spacerując. Musiał to być bardzo niecodzienny widok dla mieszkańców…

Podobno duch harcerski dusi się w pomieszczeniach, dlatego też korzystając z okazji, że jesteśmy na zewnątrz, rozruszałyśmy nasze stare kości podczas gier i zabaw. Kolejny ciekawa scena dla spacerujących ludzi- chmara dorosłych kobiet w spódnicach ganiających się po błocie. Bezcenne…

Nie zabrakło oczywiście jednego z ważniejszych punktów- obiadu! Mogłyśmy podczas niego swobodnie porozmawiać o sprawach różnych i różniejszych, by później zrelaksowane kontynuować harcowe obrady. Dzięki temu wiele spraw w wielu głowach bardzo się rozjaśniło.

A wieczorem… Integracja! I to nie byle jaka. Akurat tak się złożyło, że w tym samym czasie      (i mieście) swoje spotkanie, czyli Legwana, mieli drużynowi. Tak więc, po wspólnym zwiedzaniu „Lublin by night”, była również wspólna pizza i rozmowy. Może nie do rana, ale na pewno był to mile spędzony czas.

Dnia następnego, dokończyłyśmy prezentacje ekip i co było najtrudniejsze, wybrałyśmy Pieśń Harców! Byłyśmy pod ogromnym wrażeniem tego, jak zastępy podeszły do tematu. Wybór był naprawdę trudny, a poziom bardzo wysoki. Już niedługo podzielimy się wygraną pieśnią ze wszystkimi, aby zastępy mogły się jej nauczyć na Harce.

Na koniec odbyła się rada i podsumowanie. Jak można łatwo się domyślić, wszystkie uczestniczki były bardzo zadowolone z udziału w Rzekotce i z pozytywną energią są gotowe na działanie (a zadań przed nami niemało!).

Całość zakończyła się po bożemu, Mszą świętą w kościele p.w. św. Rodziny w Lublinie.

Niewątpliwie miniona Rzekotka była kolejnym cennym dla nas wszystkich doświadczeniem. Znów mogłyśmy zacieśnić więzi i dzielić się radościami z naszych funkcji.
Przygotowania do Harców wrą, więc do zobaczenia 30 kwietnia!