Wpłać darowiznę na Centrum Rozwoju Przekaż 1% Skautom Europy Youtube - obozy Youtube - Droga Cię wzywa
Skarbnica 2010

Skarbnica 2010

Joanna Sielicka, 2010-10-25 Tagi: warsztaty, Skarbnica

W piątkowy wieczór około 40 przewodniczek z Chorągwi Mazowieckiej spotkało się w Ząbkach koło Warszawy. Już drugi raz odbyła się bowiem "Skarbnica", czyli Wielkie Jesienne Warsztaty.

Na początek, dla odpoczynku po całym tygodniu zajęć i pracy, organizatorzy zaserwowali uczestniczkom pokaz dobrych filmów, co sprawiło dużą radość wielu kinomaniaczkom.

W sobotę pełną parą ruszyła część warsztatowa. Dla szefowych z każdej  gałęzi odbyły się oddzielne spotkania poświęcone metodyce pracy z jednostkami. Następne były warsztaty pedagogiczne, na których przewodniczki mogły się dowiedzieć co robić, aby być dobrą szefową - zapaloną lampą zdolną rozpalić powierzone jej osoby.

Młode przewodniczki brały udział w przeznaczonych tylko dla nich spotkaniach o radosnym stylu przewodniczki.

Wspólną częścią dla wszystkich uczestniczek były warsztaty z ekspresji, prowadzone przez prawdziwych mistrzów tej techniki - Basię i Dorotę Herdzik - które specjalnie na tę okazję przyjechały z Wrocławia, oraz Błażeja Marzocha, który bardzo pomógł w całościowym przygotowaniu Skarbnicy. Pantomima, chińskie cienie, chór mówiony oraz inne techniki przydatne na przykład w czasie ognisk, dzięki warsztatom nie skrywają żadnych tajemnic przed mazowieckimi przewodniczkami. Niezwykłe owoce spotkań można było zobaczyć już na wieczornym świeczysku.

Niedziela to dalszy ciąg ćwiczeń techniki ekspresji. Warsztat śpiewu Błogosławieni poprowadziła naczelniczka harcerek Katarzyna Kieler. Później miało miejsce bardzo bliskie spotkanie z teatrem - na Skarbnicę przybyła bowiem aktorka Anna Skaros, która uczyła poprawnej wymowy i ćwiczeń przygotowujących do występów na scenie (którą dla harcerzy jest często leśna polana  - jak można było dowiedzieć się na warsztatach - także specyficzny rodzaj teatru).

Przewodniczki  były bardzo ciepło przyjęte przez proboszcza parafii p.w. Miłosierdzia Bożego (przy której działa męska drużyna harcerzy św. Jakuba Starszego), gdzie korzystały z posługi księży i dyrekcję II Gimnazjum im. Bł. Księdza Jerzego Popiełuszki w Ząbkach,  w którym odbyły się warsztaty.

W czasie Skarbnicy można było poczuć atmosferę czerwonej gałęzi - przejawy  radości i  przyjaźni były powszechne - oby więcej takich chwil!

Joanna Sielicka sam.