Wpłać darowiznę na Centrum Rozwoju Przekaż 1% Skautom Europy Youtube - obozy Youtube - Droga Cię wzywa
Skauci Europy z 8 krajów Europy Wschodniej koordynują swoje działania

Skauci Europy z 8 krajów Europy Wschodniej koordynują swoje działania

Zbigniew Minda HR, 2011-06-21 Tagi: spotkania, konferencje, Europa Wschodnia, ognisko

W dniach 18-19 czerwca 2011 w Ząbkach odbyło się coroczne spotkanie stowarzyszeń FSE z krajów Europy Wschodniej, popularnie nazywane FSE Eastern Europe Synergy Meeting. Obecnych było 9 osób z Białorusi, 3 osoby z Rosji, 4 osoby z Łotwy, 3 osoby z Litwy, 2 osoby z Ukrainy, 3 osoby ze Słowacji, 2 osoby z Czech, oraz 6 osób z Polski. Spotkanie zorganizował Szczep Ząbkowski FSE. Z ramienia Biura federalnego uczestniczył Martin Hafner z Niemiec, wiceprzewodniczący federalny. Specjalnymi gośćmi i mówcami byli Beatrice i Marc Bouchez oraz Claire i Gwenael Lhuissier z Francji. Spotkanie prowadził Zbigniew Minda, komisarz federalny.

Marc w swojej prezentacji mówił o tym, jak pielęgnować autentyczną pedagogikę FSE, Gwenael opowiadał o organizacji ruchu skautowego i o tym, jak go nie zbiurokratyzować, a Claire przedstawiła charakterystykę skautingu dla dziewcząt. Odbyły się również dwie ważne sesje robocze. Na jednej każdy kraj przedstawiał swój plan pracy i ważne projekty na rok 2011/12, a na drugiej, w odrębnych grupach dla dziewczyn i dla chłopaków, rozważano temat zaangażowania dorosłych w skauting, w szczególności właściwej równowagi między życiem rodzinnym, zawodowym i aktywnością w skautingu. Claire (dwoje małych dzieci) i Beatrice (pięcioro dużych dzieci) przekazywały doświadczenia żon i matek aktywnych zawodowo i skautowo, a Marc i Gwenael doświadczenia mężów i ojców. Wszyscy są aktywni w skautingu na różnych funkcjach i na różnych szczeblach od ponad 20 lat, od czasu do czasu robiąc kilkuletnie przerwy i zmieniając funkcje i rytm zaangażowania.

W sobotę 18 czerwca popołudniu uczestnicy wzięli udział w Rozesłaniu Hufca Warszawskiego na Kopcu Powstania Warszawskiego na Siekierkach oraz w ognisku dla rodziców i mieszkańców Ząbek w sobotę wieczorem w Ząbkach. Małżeństwa Lhuissierów i Bouchezów poprowadziły spotkanie dla rodziców obecnych w sobotę na Rozesłaniu pod tytułem "Wartość skautingu z perspektywy rodziców", dzieląc się swoimi doświadczeniami osobistymi. Jeszcze w piątek 17 czerwca w dniu przyjazdu, przewodniczki i wędrownicy z Warszawy oraz rodziny harcerskie z Ząbek i wolontariusze na Madryt oprowadzały gości z zagranicy po Warszawie, korzystając z darmowych lekcji z native speakers rosyjskiego, angielskiego, francuskiego i niemieckiego.

Wszystkie prezentacje będą dostępne w Hoboku, w wersji elektronicznej w języku angielskim - wystarczy wysłać e-mail z prośbą o przesłanie.

Zbigniew Minda HR
komisarz federalny