Wpłać darowiznę na Centrum Rozwoju Przekaż 1% Skautom Europy Youtube - obozy Youtube - Droga Cię wzywa
Skauting nie tylko w krótkich spodenkach

Skauting nie tylko w krótkich spodenkach

Anna Mazurek HR, Agnieszka Rulkowska wędr., 2012-03-04 Tagi: Wrocław, duszpasterstwo, spotkania

Dzień po Dniu Myśli Braterskiej, 23 lutego we Wrocławiu odbyło się spotkanie pt. „Skauting nie tylko w krótkich spodenkach”, zorganizowane przez Duszpasterstwo akademickie Maciejówka. Spotkanie rozpoczęło się po wspólnej Mszy Świętej, na której można było usłyszeć chór, stworzony specjalnie na tą okazję przez harcerzy i skautów z różnych organizacji. Harcerze z ZHR, ZHP oraz Skauci Europy opowiadali o tym, czym jest harcerstwo, jak działamy, w jaki sposób funkcjonujemy i czym się różnimy. Każdy miał możliwość skonfrontowania swojego obrazu skautingu z rzeczywistością.

Na spotkanie przybyło bardzo dużo osób, tych umundurowanych i tych, które pragnęły dowiedzieć się o skautingu czegoś więcej.

Korzyści z tego spotkania odniosły nie tylko osoby, które z harcerstwem nie miały nigdy do czynienia, ale też członkowie wszelkich stowarzyszeń harcerskich. Wszystko dlatego, że słowa, które padły podczas dyskusji, sięgały do fundamentów i źródeł skautingu, przypominały o celach i ideałach, które przyświecają harcerzom, a także dały możliwość przyjrzenia się relacjom przyjaźni, które są tak istotne dla wszystkich, którzy noszą mundur harcerski.

Było sporo śmiechu, były zachwyty nad zdjęciami, które mogliśmy oglądać w tle, ale były też chwile zadumy nad sensem słów „harcerz”, „przyrzeczenie”, „honor”, „Bóg”... Dla nas spotkanie było kolejnym potwierdzeniem, że droga, którą idziemy jest słuszna: piękna i dobra, chociaż wymaga wysiłku i daru z siebie.

Anna Mazurek HR
Agnieszka Rulkowska wędr.