Wpłać darowiznę na Centrum Rozwoju Przekaż 1% Skautom Europy Youtube - obozy Youtube - Droga Cię wzywa
Spektakl

Spektakl "Gryka jak śnieg biała"

Zbigniew Minda HR, 2014-06-18 Tagi: Warszawa, spektakl

W dniu 15 czerwca 2014 w Amfiteatrze na Woli w Warszawie Skauci Europy z Warszawy po raz kolejny przedstawili spektakl historyczny pod tytułem "Gryka jak śnieg biała".
Na widowni zasiadło ponad 1200 osób, czyli o ok. 400 więcej niż rok temu. Na scenie wystąpiła rekordowa liczba ponad 200 aktorów, harcerek i harcerzy z 22 drużyn (z 25 wszystkich). W ubiegłym roku aktorów było ok. 120.
 
W dniu spektaklu harcerki i harcerze ćwiczyli już od godz. 10. Chłopaki z Legionowa zorganizowali wielki kocioł grochówki na obiad. Harcerze z Rembertowa przywieźli największe rekwizyty, ponad 20 pięknych sztandarów, baldachim oraz łódkę. Ekipa techniczna złożona z przewodniczek i szefowych montowała scenografię. Aktorzy po kolei wg. scen odbywali próby.
 
Na godz. 17.00 aktorzy pobiegli do kościoła Św. Wojciecha na Mszę rozesłania na obozy, a po apelu znów pędem do amfiteatru, żeby zdążyć się przebrać i odbyć ostatnią odprawę przed spektaklem. Drużynowe/drużynowi oraz przyboczne i przyboczni uwijali się, żeby wszystko dopiąć.
 
Spektakl trwał ok. godziny i pokazywał ostatnie 200 lat historii. Zaczął się od żywego obrazu Konstytucji 3 Maja Matejki  i czytania urywków preambuły. Po chwili w scenie sielanki na łódce na tle obrazu Pałacu na Wodzie z warszawskich Łazienek na scenę wyszły z widowni wszystkie wilczki, udając wodę, co spotkało się z wielkim aplauzem publiczności. Wzruszeń dostarczyły sceny wywiezienia na Sybir, dzieci z Wrześni, salonu paryskiego z deklamowaniem przez wielkich wieszczów fragmentów poezji. Pięknie na fortepianie zagrał sam Fryderyk Chopin. Wielu wrażeń dostarczyła Bitwa Warszawska. Po dźwięku syren symbolizujących początek II wojny, na scenie pojawił się zegar z rąk wskazujący "Godzinę W", a Mateusz Spodar zagrał na trąbce "Warszawskie dzieci". Potem jeszcze sceny z PRL-u i wreszcie upragnione "Habemus papam" przeżywane w zwyczajnej polskiej rodzinie.
 
Wielkie podziękowania dla Ośrodka Kultury Dzielnicy Wola, który udostępnił największy amfiteatr w Warszawie. Spektakl nie odbyłby się bez pomocy partnera spektaklu Fundacji Lotto "Milion Marzeń" i ojców Pijarów z Siekierek, którzy udostępnili wielkie pomieszczenia na malowanie scenografii. Za kilka dni w Internecie będzie dostępny klikuminutowy filmik ze skrótem spektaklu.

Zbigniew Minda HR