Wpłać darowiznę na Centrum Rozwoju Przekaż 1% Skautom Europy Youtube - obozy Youtube - Droga Cię wzywa
Spotkania namiestnicze szefów

Michał Stocki HO, 2014-04-22 Tagi: Wataha, Legwan, Zabrze, Rawa Mazowiecka

W dniach 4-6 kwietnia odbyły się spotkania namiestnicze szefów wszystkich trzech gałęzi – żółtej, zielonej i czerwonej - nurtu męskiego, które zgromadziły łącznie 70 osób. Wataha i Legwan zawitały do Zabrza, a spotkanie szefów kręgów czerwonej gałęzi do Rawy Mazowieckiej.

Podczas Legwana głównym tematem pozostawał zbliżający się wielkimi krokami sierpniowy Eurojam, który wchodzi w ostatnią fazę przygotowań. Z szefami spotkał się także naczelnik harcerzy, Paweł Borowiecki HR, który wspominając swój udział w Eurojamie 2003 jako drużynowy, zwrócił uwagę na to, by podczas działań globalnych nie stracić z oczu perspektywy każdego pojedynczego harcerza.

Podczas wielojęzycznej gry zorganizowanej przez zastępowych z Gliwic drużynowi musieli zmierzyć się z głównym wymaganiem wymiaru europejskiego, jakim jest bariera komunikacyjna. Ważnym wydarzeniem było wieczorne ognisko prowadzone wspólnie z Watahą, które pozwoliło poznać się wzajemnie i doświadczyć charakterystycznego stylu drugiej gałęzi.

W trakcie spotkania szefów kręgów czerwonej gałęzi tematem przewodnim były męskie emocje. Szefowie zarówno wysłuchali konferencji na rzeczony temat wygłoszonej przez o. Michała Paca OP, opiekuna namiestnictwa wędrowników, jak również wzięli udział w warsztatach uczących efektywnej komunikacji prowadzonych przez panią Annę Laskowską - psycholog z wieloletnim doświadczeniem. Mieli również możliwość poznać arkana sztuki przywództwa dzięki konferencji Piotra Bogusza HR, hufcowego garwolińsko-pilawskiego. Na spotkaniu szefów kręgów czerwonej gałęzi nie mogło zabraknąć też tematów pedagogicznych – w największym stopniu dotyczących aktualnej sytuacji poszczególnych kręgów.

Spotkania namiestnicze, odbywające się dwa razy w ciągu roku – jesienią i wiosną – są dla wszystkich szefów doskonałą okazją do poprawienia swojego warsztatu pedagogicznego, wymiany doświadczeń i odetchnięcia od codziennych zajęć, by jeszcze efektywniej wrócić do pracy w swoich jednostkach – gromadach, drużynach i kręgach.

 

Michał Stocki HO