Wpłać darowiznę na Centrum Rozwoju Przekaż 1% Skautom Europy Youtube - obozy Youtube - Droga Cię wzywa

Święto Błogosławionego S.W. Frelichowskiego, patrona harcerzy polskich

Elżbieta Przybylska, 2006-03-13

Warszawa, 25 lutego 2006 r. To było jedno z nielicznych, ale jakże istotnych spotkań harcerzy z wszystkich polskich organizacji skautowych. Skupił nas wokół siebie jeden harcerz - błogosławiony ks. phm. Stefan Wincenty Frelichowski ("Witek").

Msza św. miała rozpocząć się o 11.00, ale my (harcerki, harcerze i wilczki z Warszawy) byliśmy w Katedrze Wojska Polskiego już chwilę po 10.00, by posłuchać fragmentów z pamiętnika Druha Wicka. Czytali je przedstawiciele ZHP, ZHR, SH i SHK "Z" FSE oczywiście. Służbę liturgiczną również dzieliliśmy z braćmi i siostrami należącymi do innych organizacji harcerskich.

Mszy św. przewodniczył ks. bp Tadeusz Płoski. On też skierował do nas swe słowo. Główną myślą kazania była zachęta do pragnienia bycia świętym. Na podstawie życia błogosławionego Druha pokazywał nam, że świętość nie jest czymś niemożliwym. To coś dla nas! Biskup zaprosił wszystkich harcerzy do uczestnictwa w peregrynacji relikwi bł. Frelichowskiego oraz do uczestnictwa w rekolekcjach wielkopostnych organizowanych w Katedrze WP przez ZHP. Mówił też o harcerskich Mszach św., które odbywają się również w tejże katedrze. Zainteresowanych odsyłam na strony internetowe ZHP. Po Mszy św. każdy miał zaszczyt ucałować relikwie Druha Wicka!

Po "posiłku" duchowym przyszedł czas na posiłek dla ciała - grochówkę. Podczas gdy młodzi delektowali się zupą, instruktorzy udali się na spotkanie z biskupem. Spokojnie! Zdążyli zjeść swoje porcje. Grono starszoharcerskie dzieliło się m.in. tym, jak wygląda praca z patronem harcerzy polskich w poszczególnych organizacjach skautowych.

Na pewno ważne jest uczestnictwo w święcie wspólnego wszystkim harcerzom patrona, ale jeszcze ważniejsze jest byśmy wzięli sobie do serca to, co powiedział Jan Paweł II w dniu beatyfikacji S.W. Frelichowskiego:

"...Niech stanie się dla was patronem, nauczycielem szlachetności i orędownikiem pokoju i pojednania..." (Toruń, 7.06.1999 r.)