Wpłać darowiznę na Centrum Rozwoju Przekaż 1% Skautom Europy Youtube - obozy Youtube - Droga Cię wzywa
Sztafeta Wolności

Sztafeta Wolności

Skauci Europy, 2014-08-23 Tagi: sztafeta wolności, powstanie warszawskie

30 lipca w Parku Wolności przy Muzeum Powstania Warszawskiego miało miejsce uroczyste spotkanie Powstańców Warszawskich z Prezydentem Rzeczypospolitej Polskiej Bronisławem Komorowskim i Prezydent m.st. Warszawy Hanną Gronkiewicz-Waltz. Podczas uroczystości prezydent Polski podpisał ustawę o ochronie znaku Polski Walczącej.

Spotkaniu towarzyszyła uroczystość nadania orderów i odznaczeń państwowych przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, a także przekazanie przez Powstańców młodym przedstawicielom dwunastu organizacji pozarządowych, w tym Skautom Europy, symbolicznej Sztafety Wolności. Jest ona wyrazem tradycji powstańczych oraz pamięci o wydarzeniach z 1944 roku. W Sztafecie Wolności Powstańcy Warszawscy przekazali wartości w imię których walczyli: wolność, miłość do Ojczyzny, wierność, męstwo, honor, prawość, przyjaźń, tolerancję, pomoc słabszym, sumienność

Gen. Zbigniew Ścibor- Rylski, lotnik, żołnierz AK, a obecnie prezes Związku Głównego Powstańców Warszawskich, ze wzruszeniem dziękował wszystkim, którzy utrzymują pamięć o II wojnie światowej i o powstaniu wciąż żywą. Wyraził przekonanie, że dzięki temu młode pokolenie dowie się o tym, co działo się na prawdę.

Mjr Leszek Żukowski, strzelec, a obecnie prezes Zarządu Głównego Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej, mówił, że choć poszczególne powstania w Polsce kończyły się klęską, to były jednak inspiracją do walki o niepodległość. Przypomniał słowa św. Jana Pawła II o wolności, mówiące o tym, że jest ona człowiekowi dana i jednocześnie zadana. Podziękował także za możliwość dzielenia się historią z młodym pokoleniem.