Wpłać darowiznę na Centrum Rozwoju Przekaż 1% Skautom Europy Youtube - obozy Youtube - Droga Cię wzywa
Wędrówka Ekip Krajowych 13-15.04.2018 Boguszyce

Katarzyna Frydrych wędr. Hufcowa 2. Hufca Radomskiego, 2018-04-19

W dniach 13 – 15 kwietnia odbyło się spotkanie Ekip Krajowych obu nurtów w Boguszycach niedaleko Rawy Mazowieckiej.

Uczestnicy przybyli na miejsce w piątek wieczorem. W spotkaniu uczestniczyli namiestniczki, namiestnicy, hufcowe, hufcowi, szefowe i szefowie CR, asystenci, zastępcy naczelników, asystenci ds. bezpieczeństwa i wypoczynku oraz Duszpasterze Hufców i Namiestnictw.

Sobotni poranek rozpoczął się modlitwą i śniadaniem w ekipach. Spotkanie obfitowało w wiele interesujących kwestii. Ważną jego częścią okazały się warsztaty z komunikacji, które poprowadził harcmistrz z Francji – Francois-Joseph Vella. Była to doskonała okazja by poznać „Cztery zasady, które zmieniają życie”. Uczestnicy przybliżyli sobie temat tzw. trzech sit Sokratesa, omówili podstawowe zasady prawidłowej komunikacji oraz mogli odkryć nowe narzędzia, jakie pozwolą usprawnić pracę prowadzenia środowisk, a także zastanowić się nad co zmienić, usprawnić czy polepszyć. Warsztaty były również okazją do zastanowienia się nad cechami dobrego szefa, oczekiwaniami wobec niego oraz nad sposobem współpracy między przełożonym a podwładnym, podziałem obowiązków czy uzgodnieniem wzajemnych kompetencji.

Po skłaniających do refleksji warsztatach przyszedł czas na odpoczynek na łonie natury. Uczestnicy opuścili mury szkoły i udali sie na Eucharystię do malowniczego kościoła pw.św. Stanisława Biskupa i Męczennika w Boguszycach. Następnie szefowie wspólnie z duszpasterzami wyruszyli na krótką wędrówkę do lasu, gdzie przygotowali pachnący igliwiem obiad na ogniu. Pogoda sprzyjała i czuć było wiosnę. W drodze powrotnej można było porozmawiać, wymienić się doświadczeniami, nawiązać relacje z szefami innego środowiska, poruszyć nurtujące tematy z duszpasterzem lub zwyczajnie pobyć ze sobą.

Po powrocie do szkoły odbyła się popołudniowa część warsztatów Francoisa. Następnie zostało omówione kalendarium na następny rok harcerski i sprawy dotyczące nadchodzących wydarzeń w Stowarzyszeniu. Pojawiły się również radosne wieści związane ze zbliżającym się Euromootem oraz Sejmikiem Stowarzyszenia. Na zakończenie dnia pełnego wrażeń, dla wytrwałych, nie zabrakło również czasu na rozrywkę i grę w piłkę nożną.

Niedziela rozpoczęła się od modlitwą i przygotowaniem śniadania. Następnie można było wypróbować wybrany element warsztatów z dnia poprzedniego i przetestować go w praktyce. Po Eucharystii nadszedł czas na omówienie nurtujących tematów w nurtach. Spotkanie Ekip Krajowych zakończyło się odśpiewaniem Regina Coeli. Oby kolejne spotkania okazały się równie owocne.

Więcej zdjęć tutaj i tu.