Wpłać darowiznę na Centrum Rozwoju Przekaż 1% Skautom Europy Youtube - obozy Youtube - Droga Cię wzywa
W gościnie u ukraińskich szefów

Piotr Bogusz HR, namiestnik wędrowników, 2018-05-11

21 kwietnia 2018 r. spotkali się ukraińscy szefowie FSE. Na ich zaproszenie przyjechali też przedstawiciele polskich Skautów Europy: Piotr Bogusz HR i Marek Mucha HR.

Spotkanie miało charakter pielgrzymki do sanktuarium cudownej ikony Zbawiciela w kościele Św. Mikołaja w Glinianach (województwo lwowskie). W trakcie drogi, był czas na rozmowę, gdzie można było dzielić się doświadczeniem skautowym, konferencję Piotra Bogusza HR o wędrownictwie, wspólny posiłek i śpiew.

W Glinianach naczelnicy ukraińscy omawiali sprawy organizacyjne tamtejszej organizacji, w tym przygotowanie do Euromootu 2019. Po południu obecny na spotkaniu duszpasterz skautów ukraińskich o. Mykoła Bielecki sprawował w kościele Św. Mikołaja liturgię grecko-katolicką.

Wieczorem przy ognisku znów były rozmowy o skautingu, śpiew oraz świadectwo życia naczelnika skautów ukraińskich Igora Dubiniaka. Po czym wszyscy wyszyli z pochodniami na drogę. Tam miał miejsce Wymarsz Wędrownika. Na tym etapie Igorowi towarzyszył Marek Mucha HR, jego opiekun drogi. Wymarsz odbierał Paweł Ohirko pierwszy ukraiński RS.

Dzień zakończyła konferencja druha Marka o wymiarze europejskim w FSE oraz podsumowanie uczestników spotkania.

 FSE daje duże możliwości, by wymiar europejski naszego skautingu był realizowany w rzeczywistości, zarówno na polu pedagogicznym, organizacyjnym, ale też takim zwykłym międzyludzkim. Można to czynić zarówno na poziomie władz, ale przede wszystkim na poziomie drużyn, ognisk czy kręgów.

 Wyjazd wpisał się w obchody 100-lecia odzyskania niepodległości, bowiem w imieniu naszego Stowarzyszenia zapalono znicz w miejscu pamięci polskich żołnierzy poległych pod Zadwórzem w bitwie z bolszewikami w 1920 roku.