Wpłać darowiznę na Centrum Rozwoju Przekaż 1% Skautom Europy Youtube - obozy Youtube - Droga Cię wzywa
Warsztaty dyrygentury w Château-Landon

Warsztaty dyrygentury w Château-Landon

Jerzy Żochowski HO, 2013-02-12 Tagi: Chateau-Landon, kursy, Europa

W dniach od 2 do 3 lutego odbyły się w Château-Landon warsztaty dyrygentury, w których już po raz drugi wzięły również udział przewodniczki i wędrownicy z Polski. Warsztaty miały na celu rozwijanie umiejętności prowadzenia śpiewu, a dla niektórych były okazją do uczenia się tej sztuki od podstaw. Szybko okazało się, że wbrew pozorom dyrygowanie na podstawowym poziomie jest takie jak skauting, tzn. bardzo proste.

Choć umiejętność dyrygowania wymaga wprawy i ćwiczenia, z pewnością nie jest to rzecz, której nie można by się nauczyć. Utwierdzają w takim przekonaniu osoby takie jak Cloud, prowadzący warsztaty, który powoli wprowadzał nowe elementy warsztatu i udzielał każdemu wiele indywidualnych wskazówek, które pomagały pracować nad poszczególnymi elementami dyrygowania. Dzięki temu pod koniec warsztatów widać było postępy wśród uczestników w porównaniu z momentem ich rozpoczęcia.

Spotkania w Château Landon to zawsze nie tylko nauka nowych umiejętności, ale także okazja do przeżycia tego, co nazywamy wymiarem europejskim. Chodzi tutaj zarówno o możliwość poznania nowych ludzi, doświadczenie ich życzliwości wobec siebie, jak również wspólny regionalny posiłek. Nowym doświadczeniem było to, kiedy okazało się, że ludzie których poznawaliśmy znają polskich skautów, których my również znamy bardzo dobrze. Dzięki temu nasze kontakty ze skautami z innych krajów stają się bliższe i realne.

Kontakty z francuskimi skautami dały już inspiracje do powstania w krótkim czasie chóru i orkiestry FSE. Miejmy nadzieję, że dadzą również motywację do krzewienia śpiewu w środowiskach i rozwijania umiejętności jego prowadzenia do czego przyczynią się m.in. te warsztaty.

Jerzy Żochowski HO