Wpłać darowiznę na Centrum Rozwoju Przekaż 1% Skautom Europy Youtube - obozy Youtube - Droga Cię wzywa
Wielkie Harce Majowe harcerek dobiegły końca

Wielkie Harce Majowe harcerek dobiegły końca

Anna Chałupa HR, 2012-05-07 Tagi: Harce Majowe

Ogólnopolski zlot – Wielkie Harce Majowe, to odbywające się co dwa lata w weekend majowy wspólne świętowanie i przeżywanie przygody w duchu przyjaźni i radości przez żeńskie drużyny Skautów Europy. W tym roku, w dniach 27 kwietnia – 1 maja, do miejscowości Kobyla Góra k. Ostrzeszowa nad piękny zalew na cztery dni harcowania zjechało się ponad 330 pełnych zapału harcerek z całej Polski. Na wspólnych harcach spotkały się 22 drużyny harcerek, czyli ok. 55 zastępów z kilkunastu miast naszego kraju, m.in.: Lublina, Wrocławia, Warszawy, Rawy, Legnicy, Rząsin, Krakowa, Bolesławca, Garwolina, Kraśnika, Domasłowa, Radomia i Łęcznej.

Wielkie Harce Majowe są piękną tradycją, która wpisała się na stałe w historię Skautów Europy w Polsce, są największym wydarzeniem w zielonej gałęzi i jednocześnie nieocenionym narzędziem pedagogicznym.  Biwakowanie pod namiotami, gotowanie na ogniu i stawanie do coraz to nowych zmagań są także przygotowaniem i sprawdzeniem swoich umiejętności przed obozami letnimi. W tym roku tematem przewodnim Wielkich Harców Majowych były słowa Roberta Baden-Powella: „Jeśli skauting miałby być bez Boga, lepiej by go w ogóle nie było”. W związku z niedawną rocznicą stulecia powstania harcerstwa – fabułą tegorocznego zlotu, był powrót do źródeł i analiza głównych – zwrotnych punktów historii harcerstwa w Polsce i historii Federacji, której jesteśmy częścią. Spotkanie podzielone było na trzy główne części. Pierwsza – to ostatnia rozgrywka i podsumowanie Wielkiej Całorocznej Ogólnopolskiej Gry MAFEKING, znanej też pod kryptonimem „OWCa”. Do ostatniego etapu i Wielkiej Gry stanęło kilkanaście zastępów, a najlepszym polskim zastępem okazał się Kuguar z 2. Józefowskiej FSE.

Druga część – to dzień gier technicznych. Do wyboru zastępy miały jedną z gier:  Przygoda, Pionierka, Sztuka, Kucharzenie. Wygranymi zastępami okazały się:

  • Przygoda - Chart z 2. Wrocławskiej FSE
  • Pionierka - Kuguar z 2. Józefowskiej FSE
  • Sztuka - Bóbr z 2. Legnickiej FSE
  • Kucharzenie - Łasica z 2. Legnickiej FSE

Część trzecia – i największe emocje – to Wielka Gra Fabularna. Harcerki musiały wejść w labirynty historii. Na podium stanęły: Sarna – 2. Wrocławska FSE (3. miejsce), Chart – 2. Wrocławska FSE (2. miejsce) i Gronostaj – 2. Legnicka FSE – wielki zwycięzca!

Codzienna Eucharystia sprawowana w koncelebrze przez księży duszpasterzy: o. Roberta Pawlaka, ks. Grzegorza Tabakę, ks. Pawła Narkiewicza, ks. Piotra Szkudlarka oraz codzienne ogniska były czasem wzrastania i wielkich przeżyć. Ogromne wsparcie muzyczno-śpiewacze na mszach i ogniskach zapewnił zespół „Rzut beretem”, za którego koordynację i pracę na zlocie odpowiadała Elżbieta Lochyńska HR.

Szefową Wielkich Harców Majowych była Aleksandra Reke wędr., szefową ekipy logistycznej – Dorota Wieliczko wędr., szefową Kraala – Justyna Cierlik wędr., duszpasterzem zlotu był o. Robert Pawlak – duszpasterz namiestnictwa harcerek, natomiast koordynatorką całości była Anna Chałupa HR – namiestnicza harcerek.

Wielkie Harce Majowe były czasem spotkania z harcerkami z drugiego końca Polski, rozmów przy blasku ogniska, wymiany doświadczeń i ciepłych uśmiechów, przeżycia czegoś niesamowitego – prawdziwej przygody i przyjaźni z Panem Bogiem i drugim człowiekiem. Były czasem ogromnej radości, która dała się poznać w nieustannie brzmiącym śpiewie, radosnych okrzykach zastępów i niesamowitej ekspresji podczas wieczornych ognisk.

Anna Chałupa HR
namiestniczka harcerek
Aleksandra Reke wędr.
szefowa WHM 2012

 WHM 2012

 Kuguar z 2. Józefowskiej FSE. WHM 2012

 WHM 2012

 WHM 2012