Wpłać darowiznę na Centrum Rozwoju Przekaż 1% Skautom Europy Youtube - obozy Youtube - Droga Cię wzywa
Wyjazd do Monte Cassino

Radosław Bach - zastępowy zastępu Niedźwiedź, 1 Drużyna Gliwicka, 2017-06-09

W dniach od 17 do 21 maja, zastęp zastępowych z PuSZczy, 1. Drużyny Gliwickiej i 1 Drużyny Poznańskiej wraz z dziewczynami z BluSZcza wybrali się do Włoch. W kraju tym zwiedziliśmy między innymi Monte Cassino i Rzym. Po drodze byliśmy też w Wiedniu i w Bratysławie.

Jadąc autobusem przez słoneczne Włochy w końcu przybyliśmy do Monte Cassino na uroczystości 73. rocznicy zdobycia tego szczytu i znajdującego się na nim Klasztoru Benedyktynów przez żołnierzy 2. Korpusu Polskiego. Na miejscu dostaliśmy zadanie, aby roznosić wodę i rozdawali ją kombatantom i uczestnikom ceremonii, ponieważ panował wtedy ogromny upał. Rozmawialiśmy też z samymi kombatantami, a ponadto spotkaliśmy panią Anders-córką generała Andersa. Następnie zwiedziliśmy klasztor benedyktynów, gdzie odprawiliśmy Mszę Świętą w dolnym kościele.

Tego samego dnia około godziny 20 przyjechaliśmy do Rzymu, gdzie mieliśmy nocleg w salkach u ojców pallotynów. O 22 wybraliśmy się na zwiedzanie Koloseum i budynków w jego okolicy. Następnego poranka udaliśmy się do Watykanu. Zwiedziliśmy tam bazylikę św. Piotra i pobliskie zabudowania. Potem wyruszyliśmy do pobliskiego kościoła pallotyńskiego, w którym wzięliśmy  udział w Eucharystii. Po tym wróciliśmy do naszego wcześniejszego miejsca noclegu, skąd wyruszyliśmy w drogę powrotną.

Następnym przystankiem była Bratysława, gdzie dzięki pomocy tamtejszej skautki, nasi kierowcy mogli się przespać w szkole. W czasie ich odpoczynku pojechaliśmy do Wiednia, który udało nam się częściowo zwiedzić. Po powrocie do szkoły byliśmy na Mszy Świętej, a po niej udaliśmy się w kierunku Polski.

Każdemu uczestnikowi bardzo podobał się ten wyjazd, a po drodze spotkało nas wiele niespodzianek.

Wyprawa odbyła się dzięki dofinansowaniu wyjazdu przez Urząd Do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych. Bardzo dziękujemy w tym miejscu za możliwość wzięcia udziału w obchodach.